Tomasz Sekielski zapowiada, że tworzone przez studio niezależne produkcje będą przeciwwagą do zapowiadanej przez rząd repolonizacji mediów. Do studia będą przeniesione wszystkie produkcje braci Sekielskich, nowe i takie, które dotychczas ukazywały się na YouTube. A więc: „Sekielski Sunday Night Live” (podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia z komentarzem Tomasza Sekielskiego), „Sekielscy w ringu”, „Sekielski o nałogach” (rozmowy Marka Sekielskiego), nowy cykl „Sekielski na zdrowie” (o zdrowym życiu), „Sekielski online” (rozmowy Tomasza o polityce), nowy program interwencyjno – śledczy „Raport Sekielskigo” (Tomasz Sekielski będzie realizował materiały na podstawie zgłoszeń widzów), serial dokumentalny „12 wyzwań Sekielskiego” (o walce Tomasza z otyłością), ale także nowość: przygotowywane podcasty.
– Będziemy prezentowali wszystkie te formaty głownie na specjalnie powstałej stronie internetowej, ale także na jakimś nowym kanale na YouTube. Oczywiście zostawiamy tam także nasz dotychczasowy kanał: Sekielscy. Będziemy go stale zasilać – mówi nam Marek Sekielski. Dodaje, nowe studio nie tylko będzie służyło dla produkcji braci, ale ma też stworzyć przestrzeń dla osób, które chciałyby współpracować: – Jeśli ktoś miałby np. wartościowy materiał, ale nie mógłby się z nim przebić w internecie, chętnie pomożemy.
2 miliony, zbiórka trwa
Na Partonite.pl trwa zbiórka na filmy braci Sekielskich, która kilka dni temu zmieniła nazwę: teraz jest zbiórką na Sekielski Brothers Studio. Na koncie zbiórki jest teraz ponad 2 mln zł – jednak kwota ta (jak się dowiadujemy) nie jest miarodajna: zawierają się w niej zarówno zrealizowane już filmy, jak i przygotowywana produkcja o Janie Pawle II. Ile jest więc realnie na tym koncie i ile można będzie z tych pozostałych pieniędzy wykorzystać na SBS – będzie wiadomo za kilka tygodni. – Na budowę studia potrzebujemy ok. 150 tys., potem co miesiąc będziemy też potrzebowali kilkadziesiąt tysięcy dla współpracowników i na nasze honoraria – mówi Marek Sekielski.
Budowa studia to także kupno kosztownego sprzętu (kamery, oświetlenie, mikrofony, scenografia, stanowisko do edycji). Koszta wygenerują też strona internetowa i osoby zatrudnione do realizacji i produkcji formatów (operatorzy, montażyści, dźwiękowcy, oświetleniowcy). Na stronie zbiórki można przeczytać, że gdy – dzięki stałym wpłatom – osiągnie ona 100 tys. miesięcznie, będzie można poważnie myśleć o realizacji wszystkich założonych celów, realizacji zgłaszanych materiałów i zatrudnieniu stałych współpracowników.
„Medium niezależne od polityków”
Marek Sekielski mówi portalowi Wirtualnemedia.pl, że pomysł na powstanie profesjonalnego studia obaj bracia mieli już od dawna, a sukces, jaki w zakresie zbiórki na media odniosło Radio Nowy Świat, nie był dla nich – wbrew opiniom – żadnym impulsem do ruszenia z nową zbiórką.
– Wsparcie jakiego udzieliliście naszym niezależnym produkcjom dokumentalnym i wasze pozytywne reakcje na naszą twórczość, zainspirowały nas do podjęcia próby stworzenia nowego medium – niezależnego od polityków i finansowych grup nacisku. W czasie, gdy przedstawiciele rządzącej partii zapowiadają „dekoncentrację” i „repolonizację” mediów krytycznych wobec rządu i gdy tzw. media publiczne stały się tubą propagandową jednej opcji politycznej, niezwykle ważne stało się budowanie własnych, niezależnych mediów społecznych. Niezbędne są media, które działać będą w interesie obywateli, a nie tego czy innego polityka – napisał na Facebooku Tomasz Sekielski. – Wierzymy, że w Polsce jest zapotrzebowanie na jakościowe dziennikarstwo zajmujące się trudnymi i ważnymi społecznie sprawami. Razem możemy stworzyć miejsce wypełnione wartościową treścią, której tak bardzo brakuje dziś w mediach.
Ostatni film braci Sekielskich – „Zabawa w chowanego” – zadebiutował na ich youtube’owym kanale 16 maja br. W ciągu doby miał ponad 2,5 mln wyświetleń, do dzisiaj – ponad 7,4 mln. Ich pierwsza i najgłośniejsza produkcja, „Tylko nie mów nikomu”, premierę miała 11 maja 2019 roku, do dzisiaj obejrzało ją na YouTube ponad 23,8 mln internautów. Przygotowywana właśnie produkcja o Janie Pawle II ma mieć premierę w połowie 2021 roku, choć – jak mówi nam Marek Sekielski – „wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijać się pandemia”. – W przypadku tego filmu musimy sporo polatać po świecie, żeby zebrać materiały. Trudno powiedzieć, czy biorąc pod uwagę korona wirusowe obostrzenia, będzie w najbliższym czasie taka możliwość – skomentował.
Duża cześć przygotowywanego filmu będzie realizowana daleko m.in. w Bostonie, Meksyku i Dominikanie, gdzie doszło do skandali pedofilskich z udziałem duchownych. W każdej lokalizacji filmowcy chcą spędzić minimum tydzień. Tomasz i Marek Sekielscy szykują też dokument o SKOK-ach, ale na razie nie chcą zdradzić, kiedy go zobaczymy.
Za pierwszy swój film dokumentalny o pedofilii w polskim Kościele – „Tylko nie mów nikomu” – Tomasz i Marek Sekielscy otrzymali szereg nagród dziennikarskich, m.in. Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, jako pierwsi Polacy znaleźli się na prestiżowej liście „Bloomberg 50”.