Ordo Iuris chce sprostowania tekstu w „Newsweeku”, grozi procesem

Instytut Ordo Iuris domaga się sprostowania artykułu, który ukazał się w nowym numerze tygodnika „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska), w przeciwnym razie sprawa ma trafić do sądu. – Jeśli Ordo Iuris zwróci się z wnioskiem do Redakcji, podejmiemy decyzję w sprawie komentowania takiego wniosku – informuje portal Wirtualnemedia.pl Aleksandra Pawlicka, autorka tekstu.

„Newsweek” w okładkowym tekście pt. „Ordo Rusis” Aleksandry Pawlickiej, opisuje, że Instytut Ordo Iuris ma zdobywać coraz większe wpływy nie tylko w Polsce, ale w Europie. – Są w ministerstwach, sądach, samorządach i szkołach. Stanowią zaplecze eksperckie episkopatu, kancelarii premiera i prezydenta. Ordo Iuris to siła napędowa rewolucji światopoglądowej, którą zapowiada władza – czytamy w artykule.

W odpowiedzi Instytut zażądał sprostowania. – W „Newsweeku” spiskową teorię budują niedopowiedzenia i luźne skojarzenia. Bez konkretów. Wybija się kilka jawnych kłamstw. Na czele z pomówieniem, jakoby Ordo Iuris uczestniczyło w kongresie rodzin w Moskwie w czasie inwazji na Ukrainę – napisał na Twitterze szef Ordo Iuris, mec. Jerzy Kwaśniewski.

W @NewsweekPolska spiskową teorię budują niedopowiedzenia i luźne skojarzenia. Bez konkretów.

Wybija się kilka jawnych kłamstw. Na czele z pomówieniem, jakoby Ordo Iuris uczestniczyło w kongresie rodzin w Moskwie w czasie inwazji na Ukrainę.

Totalna fikcja. Skąd taki pomysł??? https://t.co/5zKMzR3dn2

— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) August 3, 2020

W oficjalnym oświadczeniu Ordo Iuris czytamy, że prawnicy Instytutu wystąpili do redakcji „Newsweeka” z wnioskiem o sprostowanie. – W czasopiśmie znalazł się tekst zawierający kłamstwa na temat Fundacji. Podano tam nieprawdzie informacje m.in. dotyczące Samorządowej Karty Praw Rodzin. W razie braku reakcji, Instytut złoży pozew o sprostowanie materiału prasowego. Ordo Iuris rozważa też podjęcie dalszych kroków prawnych, w tym pozwu o ochronę dóbr osobistych – piszą przedstawiciele Instytutu.

Przypominają też, że prawnicy organizacji wytoczyli w przeszłości procesy o ochronę dóbr m.in. Agnieszce Holland, Radosławowi Sikorskiemu i Agorze. – Niestaranność tekstu przejawia się w wielokrotnych błędach w pisowni nazwiska jednej ze wspomnianych w nim osób – napisano w oświadczeniu.

– Jeśli Instytut Ordo Iuris zwróci się z wnioskiem do Redakcji Newsweeka, Redakcja podejmie decyzję w sprawie ewentualnego komentowania takiego wniosku – przekazała redakcji portalu Wirtualnemedia.pl Aleksandra Pawlicka.

Z danych ZKDP wynika, że w maju br. średnia sprzedaż tygodnika „Newsweek Polska” zwiększyła się o 4,48 proc. w stosunku do maja 2019 roku, do 76 559 egz.