Sławomir Cenckiewicz kończy współpracę z tygodnikim „Do Rzeczy”

Paweł Lisicki zaskoczony

Sławomir Cenckiewicz

Historyk i publicysta Sławomir Cenckiewicz poinformował, że nie będzie już publikował tekstów w „Do Rzeczy”. Nie podał przyczyny swojej decyzji. Jego oświadczeniem jest zaskoczony redaktor naczelny tygodnika. – Nie rozumiem, o co chodzi. Jego ostatni tekst na łamach tygodnika ukazał się chyba rok temu – mówi Wirtualnemedia.pl Paweł Lisicki.

Oświadczenie o zakończeniu współpracy z tygodnikiem „Do Rzeczy” dr hab. Sławomir Cenckiewicz opublikował w poniedziałek na Twitterze i Facebooku.

„Po wielu latach formalnej współpracy z tygodnikiem ‚Do Rzeczy’ odchodzę z grona stałych współpracowników. Pozostaję współpracownikiem „Historii Do Rzeczy”. Za lata pracy i wiele okładkowych tekstów bardzo dziękuję Pawłowi Lisickiemu!” – napisał.

Po wielu latach formalnej współpracy z tygodnikiem @DoRzeczy_pl odchodzę z grona stałych współpracowników.

Pozostaje współpracownikiem Historii Do Rzeczy @PiotrZychowicz

Za lata pracy i wiele okładkowych tekstów bardzo dziękuję Pawłowi Lisickiemu!https://t.co/4cNjiMSev3

— Sławomir Cenckiewicz (@Cenckiewicz) August 3, 2020

Lisicki: Trudno mi zrozumieć, o co chodzi

Ten komunikat zaskoczył redaktora naczelnego tygodnika, który zapewnił nas, że nie jest to decyzja redakcji. – Odejść można tylko z redakcji, w której się było. Nie bardzo zatem rozumiem, w jakim sensie pan Cenckiewicz odchodzi – jego ostatni tekst na łamach tygodnika ukazał się chyba rok temu. Sławomir Cenckiewicz stale pisuje do miesięcznika „Historia Do Rzeczy”, który jest częścią tygodnika „Do Rzeczy”, więc trudno mi zrozumieć o co chodzi – powiedział Wirtualnemedia.pl Paweł Lisicki.

„Historia Do Rzeczy” to uzupełnienie „Tygodnika Do Rzeczy”, kierowanego przez Pawła Lisickiego i tworzonego przez byłych dziennikarzy „Uważam Rze”. Redaktorem naczelnym pisma jest Piotr Zychowicz, a pierwszy numer miesięcznika ukazał się 27 lutego 2013 r. w nakładzie 100 tys. egz. Sławomir Cenckiewicz był od początku felietonistą i publicystą pisma.

Chcieliśmy zapytać Sławomira Cenckiewicza o powody swojej decyzji, ale nie udało nam się z nim skontaktować. Nie odbierał telefonu, ani nie odpowiedział na e-maila.

Wcześniej odszedł Wojciech Wybranowski

W połowie czerwca br. z tygodnikiem rozstał się też jego felietonista Wojciech Wybranowski. Zastąpił go polityk Marek Jurek.

Z danych ZKDP wynika, że w kwietniu br. średnia sprzedaż „Do Rzeczy” wyniosła 29 372 egz., po spadku o 12,93 proc. rok do roku. Wydawcą tygodnika jest spółka z o.o. Orle Pióro, której inwestorem strategicznym jest PMPG Polskie Media.

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz to historyk i publicysta. Od 2016 r. jest dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, w skład którego wchodzi m.in. Centralne Archiwum Wojskowe, a także członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2001 do września 2008 r. pracował w Instytucie Pamięci Narodowej, gdzie ostatnio zajmował stanowisko naczelnika w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Ze stanowiska odszedł po publikacji monografii „SB a Lech Wałęsa”.

W latach 90 XX w. był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Zawsze wierni”, wydawanego przez Bractwo Świętego Piusa X. W latach 2003–2005 był sekretarzem redakcji rocznika naukowego „Niepodległość”. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Publikował m.in. na łamach pism:„Arcana”, „Niepodległość”, „Biuletyn IPN”, „Pamięć i Sprawiedliwość”, „Dzieje Najnowsze”, „Orzeł Biały”, „Wprost” i „Tygodnik Solidarność”, „Rzeczpospolita”, „Christianitas” i „Gazeta Wyborcza”. Publikował w miesięczniku „Uważam Rze” i do stycznia 2013 r. w jego tematycznym miesięczniku „Uważam Rze Historia”. Od 2013 r. był publicystą tygodnika „Do Rzeczy”.

Od 2013 r. jest profesorem historii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.