Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył skargę do Rady Etyki Mediów na materiał „Trzaskowski spełni żydowskie żądania?”, emitowany w „Wiadomościach” TVP. Teraz REM odpowiedziała, stwierdzając, że doszło do naruszenia zasady prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji z Karty Etycznej Mediów.
W ubiegłym tygodniu do Rady Etyki Mediów złożono pismo podpisane przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Naczelnego Rabina RP i American Jewish Committee, w którym zwrócono uwagę, że materiał autorstwa Adriana Boreckiego narusza Kartę Etyczną Mediów.
W piśmie pojawiły się m.in. zarzuty: „Wypowiedzi dziennikarzy i eksperta oraz informacja na pasku towarzysząca komentarzowi redaktora prowadzącego dalece odbiegają od obiektywnego przekazu dziennikarskiego. Wywołują one przekonanie o rzekomo wrogo nastawionych do Polski organizacjach żydowskich, które mogą działać w porozumieniu z historykiem rozpowszechniającym kontrowersyjne tezy na temat wojennych relacji polsko-żydowskich oraz wpływać na przyszła decyzje jednego z kandydatów na prezydenta w wypadku ew. jego zwycięstwa w wyborach”.
Naruszono cztery zasady z Karty Etycznej REM
Po złożeniu skargi do REM, zapoznała się ona z nagraniem i oceniła, że „w publikacji drastycznie naruszono cztery zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów”. Chodzi o zasadę prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji.
– Zdaniem REM, analiza nie tylko wskazanego w skardze materiału, ale całej zawartości tego programu TVP1 w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej, prowadzi do wniosku, że „Wiadomości” zrezygnowały z formuły dziennika informacyjnego i przekształciły się w instrument propagandy jednego z kandydatów w tych wyborach, działając w ramach frontu wsparcia przez partię PiS i rząd swojego prezydenta, ubiegającego się o drugą kadencję. Uzasadnione jest więc określanie TVP mianem telewizji „rządowej”, „państwowej”, „partyjnej”, a nie publicznej – wynika z odpowiedzi na skargę, którą REM przekazała redakcji Wirtualnemedia.pl.
REM zwróciła uwagę, że jedyną instytucją, która może zwrócić uwagę TVP na bezprawność takiego postępowania – ale nie ją ukarać – jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W połowie czerwca br. Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę American Jewish Committee oceniła, że pokazane kilka dni temu w „Wiadomościach” materiały sugerujące, że Rafał Trzaskowski może zaspokoić roszczenia żydowskie ws. mienia bezspadkowego, miały charakter antysemicki. – Rozniecanie antysemityzmu, rasizmu i nienawiści wobec mniejszości nie leży w interesie kraju – członka Wspólnoty Europejskiej i NATO – stwierdziła REM.
Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 3,1 mln widzów.