Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w bieżącej kadencji Sejmu zostaną przyjęte przepisy dotyczące repolonizacji mediów. Nie powiedział jednak, ani jak będzie przebiegała repolonizacja, ani kiedy dokładnie do niej dojdzie. – Analizujemy to, są dyskusje w tej sprawie, ale co nagle, to po diable – powiedział.
Szef PiS był w niedzielę po południu gościem programu „W otwarte karty”. Mówił m.in. o tym, że po wakacjach może dojść do rekonstrukcji rządu, ale i potwierdził, że Sejm jeszcze w tej kadencji zajmie się repolonizacją mediów.
– W Niemczech wykup jednego z niezbyt wpływowego tytułu doprowadził do ostrej reakcji, i dlatego tytuł wrócił w niemieckie ręce – przypomniał Jarosław Kaczyński. Nie zdradził, jak będzie przebiegać planowana repolonizacja mediów, przy czym wskazał, że wzorem dla ustawodawców będą państwa zachodnie.
Kaczyński dodał, że w tej chwili trwają analizy i dyskusje nad koncepcją przeprowadzenia repolonizacji. – Różne regulacje tych spraw, których w Polsce w ogóle nie ma, istnieją w państwach na zachód od naszych granic i z całą pewnością należy się do nich odwołać. A do których, to ja nie chcę jeszcze mówić – stwierdził. Podkreślił też, że trzeba będzie się liczyć z „różnego rodzaju innymi aspektami zmian”, a także z rozmaitymi reakcjami międzynarodowymi.
Kilka dni temu w rozmowie z Polską Agencją Prasową Kaczyński stwierdził, że „media w Polsce powinny być polskie”.
– Sytuacja w polskich mediach jest dość dziwna na tle innych państw, teraz już także tych bliskich nam, np. Czech. Tam to się zmieniło i my też uważamy, że to się powinno zmienić. Nie możemy zakazać, żeby (media) brały udział w, wydaje mi się, zewnętrznie inspirowanych kampaniach, żeby jednych niszczyły, a drugich nie zauważały, żeby przedstawiały zupełnie fałszywy obraz Polski i świata. Możemy doprowadzić, do tego, że mediów, które patrzą na rzeczywistość bardziej realistycznie będzie więcej niż w tej chwili. W tym kierunku będziemy próbować działać – tłumaczył szef PiS. Dodał, że żadne prace nad przeprowadzeniem repolonizacji obecnie nie są prowadzone, lecz nie jest wykluczone, że zostaną podjęte.
Po wygranych wyborach prezydenckich Prawo i Sprawiedliwość wróciło do tematu repolonizacji mediów. Jednak w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl minister Łukasz Schreiber, przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów, sekretarz Rady Ministrów i sekretarz do spraw parlamentarnych zaznaczył, że ta kwestia nie leży w bezpośrednich kompetencjach rządu. – Trudno powiedzieć, co się wydarzy w tej materii, nie będziemy dywagować. To na pewno bardziej rzecz i temat na poziomie klubowym (chodzi o klub sejmowy PiS – przyp.), nie na poziomie rządu – stwierdził.
Krótszy czas oglądania telewizji w 2019 roku
W 2019 roku liderem oglądalności wśród wszystkich widzów był Polsat, a w grupie komercyjnej TVN. Wśród głównych stacji wzrosty odnotowały TVP1 i TVP2, ale najwięcej zyskały TVP Sport, Super Polsat i TTV. Skrócił się średni czas oglądania telewizji, choć zwiększyły się wydatki reklamowe.
W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy – 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.