W marcu br. Polska Agencja Prasowa ruszyła ze społecznym projektem weryfikowania treści #FakeHunter. Teraz uruchamia dodatkowe narzędzie – chatbota #FakeHunter. Korzystając ze sztucznej inteligencji będzie on pomagał internautom w sprawdzaniu prawdziwości i rzetelności uzyskiwanych informacji. Każdy zainteresowany może teraz w ciągu kilku chwil zweryfikować prawdziwość informacji dotyczących pandemii Covid-19.
Chatbot działa m.in. w oparciu o mechanizm przetwarzania języka naturalnego NLP oraz rozwiązania z zakresu usług w chmurze, dostarczane przez Google Cloud i Amazon AWS. Został uruchomiony przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska.
– To nowatorskie narzędzie, oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, które cały czas się uczy i rozwija. W praktyce, działa więc tym lepiej, im częściej i intensywniej jest używane: dzięki interakcji z użytkownikami oraz danym, które są do niego wprowadzane. Chatbot został stworzony na zasadach pro publico bono przez partnera projektu, firmę Objectivity – informuje Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej.
#PAP uruchamia #FakeHunter Chatbot do weryfikacji fake newsów! Sztuczna inteligencja będzie pomagać internautom w sprawdzaniu prawdziwości i rzetelności informacji związanych z SARS-CoV-2 😷. https://t.co/XNOGXKZCeT #COVID19 pic.twitter.com/7ScFOSNC5o
— Centrum Prasowe PAP (@CentrumPrasowe) July 14, 2020
Dostęp do nowej, bezpłatnej usługi jest możliwy za pośrednictwem komunikatora internetowego Facebook Messenger. Aby sprawdzić jakąś treść, użytkownik musi za pomocą czata @PAPFakeHunter zadać pytanie w formie zamkniętej. Chatbot zanalizuje je i przygotuje odpowiedź, w oparciu o bazę danych z serwisu Fakehunter.pap.pl. W ostatnim kroku użytkownik otrzymuje odpowiedź w oknie chata z werdyktem (potwierdzającym lub zaprzeczającym) dotyczącym zgłoszonej do sprawdzenia, konkretnej informacji. Otrzymuje też linki do pogłębionych raportów dotyczących danego zagadnienia. Jeśli pytanie dotyczy nowego i trudnego do weryfikacji zagadnienia, będzie ono automatycznie przekazywane do redakcji serwisu, a po przeanalizowaniu go werdykt zostanie opublikowany w serwisie Fakehunter.pap.pl.
W projekcie #FakeHunter sprawdzaniem prawdziwości informacji zajmują się specjalnie przeszkoleni społeczni weryfikatorzy, a także eksperci Polskiej Agencji Prasowej. W marcu br. PAP (po przeszkoleniu weryfikatorów) uruchomiła specjalny serwis do sprawdzania informacji o Covid19. To społeczny projekt internetowy mający na celu demaskowanie nieprawdziwych informacji dotyczących o epidemii.
Wiosną Polska Agencja Prasowa uruchomiła też serwis dotyczący koronawirusa. Treści z niego udostępnia za darmo wszystkim chętnym redakcjom, także tym które nie mają umów z PAP.