Radio Nowy Świat na start miało 450 tys. słuchaczy

"Jak Trójka sprzed lat, może pozyskać jej słuchaczy - trudniej o nowych"

Nadające od weekendu Radio Nowy Świat nie zaskoczyło słuchacza ramówką, ale i nikt się tego po nim nie spodziewał – mówią portalowi Wirtualnemedia.pl medioznawcy Jacek Wasilewski i Maciej Myśliwiec. – To próba odtworzenia tego, czym Trójka była przed laty – komentuje dziennikarka Ewa Wanat. Z danych nadawcy wynika, że w dniu debiutu radio zgromadziło 450 tys. słuchaczy.

Radio Nowy Świat wystartowało w piątek 10 lipca audycją Wojciecha Manna „Manna Poranna”. W niedzielę w ramówce znalazł się inny program Manna – „Bez kolejki” (godz. 10.00 do 13.00). Od godz. 13.00 do 14.00 nadawany będzie co tydzień „Raczek Movie” Tomasza Raczka; od 14.00 do 15.00 – „Wesoła warszawska fala” Jana Młynarskiego; a od 15.00 do 17.00 Marcin Kydryński będzie prowadzić „Porę sjesty”. Między godzinami 17.00 a 18.00 pojawi się „W głębi duszy” Elizy Michalik. Od 18.00 do 19.00 w „Próbnym locie” pojawiać się ma trójka finalistów wyłonionych w konkursie młodych talentów Młodego Świata (każdy poprowadzi po 19 minut programu). Od 19.00 do 20.00 na antenie obecny będzie program „Czytał Michał Nogaś”, a od 20.00 do 22.00 Andrzej Poniedzielski z „Piosennikiem”

– To nie jest stara Trójka, to nie jest nowa Trójka, to jest po prostu Radio Nowy Świat – powiedział w piątek Wojciech Mann. Ale nasi rozmówcy są zgodni: to radio bazujące na emocjach słuchaczy przyzwyczajonych do Trójki i do nich skierowane.

Wasilewski: Nowy Świat jak Radio Maryja

Medioznawca Jacek Wasilewski podkreśla, że Radio Nowy Świat spotkało się z gorącym przyjęciem jego znajomych. – Moi sąsiedzi piszą mi na Facebooku, że nareszcie znowu słyszą głos Wojciecha Manna, miesza się u nich nostalgia z uciechą, że część tej dawnej Trójki jednak się uratowała. Jestem zdania, że nowa stacja ma szanse się utrzymać i rozwinąć. Mamy bowiem do czynienia z bardzo lojalnymi słuchaczami. To są to osoby, które mają większą siłę nabywczą niż np. słuchacze Jedynki, są wiernymi fanami dawnej Trójki. Mają też dużo bliższe relacje zarówno z pewną ideą, która jest związana z tą stacją, jak i z pewnymi osobami, które tam pracowały. A więc można bazować na pewnej lojalnej grupie, która jest w stanie to utrzymywać – opisuje.

Wasilewski widzi tutaj podobieństwo do Radia Maryja: – Te dwie stacje można porównywać, jeśli chodzi o pewien rodzaj nastawienia światopoglądowego i pewnego związku z prowadzącymi – zaznacza.

– Oczywiście, z jednej strony jest to związek religijny, z drugiej – bardziej nostalgiczny, związany z pewnymi przeżyciami, stosunkiem do pewnego typu muzyki itd. Jest jeszcze pewne poczucie związane z „naszością” radia. Trójka w pewnym momencie została odebrana tym ludziom, teraz to co powstało związane jest z poczuciem wspólnotowym. I to bardzo łączy. Osobiście będę słuchał Nowego Świata: wracamy bowiem tego, co znamy i lubimy. Jeśli mamy więź z prowadzącymi, to wtedy bardziej im ufamy, a po drugie – w dużo lepszym jesteśmy nastroju, kiedy mówią do nas osoby, które znamy – ocenia.

Wanat: to nowy początek, znani dziennikarze

Publicystka Ewa Wanat, która była redaktor naczelną Tok FM a także Radia Dla Ciebie, komentując start Radia Nowy Świat podkreśla, że jest ono „próbą odtworzenia tego, czym była Trójka: stacją pewnego pokolenia”.

– Znalazły się tam niewątpliwe osobowości radiowe, mogące przyciągać słuchacza i stanowiące o tym, że to radio może stać się ikoniczne. Ludzie są bowiem przyzwyczajeni do pewnego rodzaju komunikowania się z nimi, jakie zapewniała trójka, i teraz zapewniać to będzie z pewnością Nowy Świat. Problemem wydaje się tylko to, że jest to rozgłośnia internetowa, która inaczej funkcjonuje, niż radio naziemne. Ale ma to też zalety. Wymusza nowy początek: dobrze znani słuchaczowi dziennikarze mogą odetchnąć od dusznej atmosfery Trójki, nie są zależni od nikogo, tylko właśnie od nich, od słuchaczy. Pozostaje też atmosfera, styl, sposób mówienia do słuchacza no i muzyka, charakterystyczne dla Trójki.

Myśliwiec: powiew tego, co znamy

Na podobieństwa Trójki sprzed miesięcy do Radia Nowy Świat zwraca też uwagę medioznawca Maciej Myśliwiec. – Słuchałem tej rozgłośni w weekend, miałem wrażenie, że wróciłem do Trójki. To bardzo pozytywne wrażenie dla słuchacza. Był to zdecydowanie powiew tego, co znamy. Dziennikarze zrobili to zacnie, mam wrażenie, że twórcy radia bardzo dobrze rozumieją swój target. Doskonale wiedzą, czego przez ostatnie czasy brakowało odbiorcom Trójki. Elementy, których zabrakło w PR3, zostały dostarczone przez Nowy Świat po to, żeby związać ze sobą słuchacza – komentuje.

Zdaniem naszego rozmówcy problemem jest to, że radio internetowe ma trochę inny profil odbiorcy niż „tradycyjna” Trójka. – Starsi słuchacze nie mogliby korzystać z niego bez pomocy młodszych – zatem problemem, który widzę jest to, że Nowy Świat nie odzyska wszystkich swoich dawnych odbiorców. Nie zyskają też nowych, bo ci mogą nie być zainteresowani tym, co proponuje stacja. Ich interesuje inny rodzaj komunikacji i inny sposób wyrażania myśli. Ale też i odmienna muzyka. W tym zakresie – w zakresie pozyskiwania nowego słuchacza – nie widzę możliwości dużego rozwoju. Widzę natomiast, że tych, których mieli pozyskać, pozyskali – i nie sądzę, aby ci pozyskani czuli się rozczarowani. Dostali produkt szyty na miarę słuchacza Trójki sprzed kilku lat, który został osierocony przez tę stację – analizuje Myśliwiec.

– Zaskoczeń w ramówce nie było. To Trójka – bis, dziennikarze nie muszą zapewniać, że tak nie jest. Wszyscy bowiem wiedzą, kto stworzył to radio i jakie ono miało cel. Brak zaskoczeń to nie jest ujma. Radio trafia w niszę, która się wytworzyła, kiedy Trójka przestała być „starą dobrą Trójką”, stacją, jaką znamy – podsumowuje.

Nowy Świat już z własną aplikacją mobilną

W weekend Nowy Świat udostępnił też słuchaczom aplikację na urządzenia z systemem Ios i z Androidem. Można pobrać ją klikając w link zamieszczony przez stację na Facebooku i stronie internetowej.

– Ruszamy z retransmisją koncertu Wojciecha Waglewskiego, a zaraz po niej rozpoczniemy na naszej antenie transmisję na żywo z koncertu Limboski&Sosnowski, który odbędzie się w naszej siedzibie! – reklamowali możliwości aplikacji dziennikarze Nowego Świata w mediach społecznościowych.

Aplikacja Radia Nowy Świat na Android jest już gotowa do pobrania po kliknięciu w poniższe zdjęcie! 👇 Ruszamy z…

Opublikowany przez Radio Nowy Świat Piątek, 10 lipca 2020

Ponad 450 tys. słuchaczy

Na platformach Open FM i WP Pilot (należą do Wirtualnej Polski) w piątek rano audycji Wojciecha Manna w radiu Nowy Świat słuchało łącznie niemal 100 tys. internautów. – Według wstępnych szacunków to najlepszy wynik pojedynczej stacji w historii Open FM. W szczytowym momencie ponad 40% wszystkich korzystających w piątkowy poranek z tej usługi miało włączone Radio Nowy Świat – podała WP.

W piątek kilkadziesiąt minut po uruchomieniu nowej stacji jej transmisja zaczęła się rwać. – Powodem jest ogromny ruch na serwerach, znacznie przekraczający to, czego się spodziewaliśmy – mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Jedliński, prezes spółki Ratujmy Trójkę, właściciela stacji. Jak zapewniał – wkrótce mają być uruchomione nowe serwery, które rozładują zatory.

W niedzielę wieczorem na profilu na Facebooku radia podano, że na wszystkich platformach łącznie stacji słuchało ponad 450 tys. unikalnych użytkowników. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że część słuchaczy migrowała w związku z problemami technicznymi – podano.

Inicjatywę utworzenia radia Nowy Świat ogłosiła grupa „Ratujmy Trójkę” w połowie kwietnia br. Szybko ruszyła zbiórka w serwisie Patronite.pl i wkrótce stała się jedną z najpopularniejszych. Obecnie wsparcie dla stacji deklaruje ponad 25 tys. patronów, którzy są gotowi wpłacać miesięcznie ponad 650 tys. złotych. W sumie od początku startu projektu zebrano prawie 1,85 mln złotych. Stację bezpłatnie udostępnia Open FM oraz WP Pilot. Można jej słuchać także przez aplikacje mobilne w Android i iOS, a w WP Pilot – w Windows i Xbox oraz z wykorzystaniem Chromecast i Airplay. Rozgłośnia jest pierwszym kanałem audio w WP Pilot.