Wszystkie trzy największe telewizje przygotowują na najbliższą niedzielę swoje wieczory wyborcze, a TVP dodatkowo jeszcze poniedziałkowy poranek powyborczy, w którym gościć będą komentatorzy. Własne programy na niedzielę wieczór przygotowuję też portale internetowe i stacje radia. Badanie exit poll w niedzielę dla TVP, Polsatu i TVN przygotuje Ipsos.
Prezydenckie wybory odbędą się w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Zmierzy się w nich 11 kandydatów: ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda (z poparciem PiS), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Szymon Hołownia (kandydat niezależny), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) oraz Paweł Tanajno (bezpartyjny).
W czasie głosowania firma Ipsos na zlecenie Telewizji Polskiej, Polsatu i TVN zrealizuje w czasie wyborów prezydenckich badanie sondażowe typu exit poll. Jego pierwsze wyniki zostaną opublikowane tuż po zakończeniu ciszy wyborczej.
TVP: wieczór poprowadzą Holecka i Adamczyk
W Telewizji Polskiej „Studio Wyborcze TVP Info” rozpocznie się w niedzielny wieczór o godz. 19.50 i potrwa do godz. 20.55 (lokale zamykane są o godz. 21.00). Tę część wieczoru poprowadzą Marta Kielczyk i Michał Rykowski. O godzinie 20.55 rozpocznie się „Wieczór Wyborczy TVP1 i TVP Info”, w którym na gorąco podawane będą wyniki, relacje ze sztabów poszczególnych kandydatów i pierwsze komentarze zaproszonych dziennikarzy, publicystów i politologów. Tę część poprowadzą wspólnie Danuta Holecka i Michał Adamczyk.
O godz. 23.00 rozpocznie się „Noc wyborcza z TVP Info”, którą poprowadzą w parach: Małgorzata Opczowska i Jacek Łęski oraz Agnieszka Oszczyk i Karol Gnat. Tutaj będą podawane na bieżąco aktualizowane wyniki z poszczególnych komisji. Program zakończy się o godz. 4.00 w poniedziałek. O tej samej godzinie zacznie się „Poranek wyborczy TVP Info”, prowadzony przez Bartłomieja Graczaka, Michała Rachonia i Adriana Klarenbacha. Koniec bloku przewidziany jest na godz. 7.00.
Polsat: prowadzenie Gawryluk i Rymanowski
Na antenach Polsat News, a także w serwisie Polsatnews.pl wieczór wyborczy rozpocznie się o godz. 19.50. Godzinę później zobaczyć go będą mogli już także widzowie głównej anteny Polsatu. Prowadzącymi będą Dorota Gawryluk i Bogdan Rymanowski, współprowadzącymi Piotr Witwicki i Michał Stela. O godz. 21.50 emisja wieczoru zostanie przeniesiona na antenę newsową oraz do internetu.
TVN: w telewizji Kajdanowicz, w internecie Tomasik i Niedziałek
Wieczór wyborczy TVN będzie transmitowany na antenie TVN24 a także na platformie TVN24 GO w programach „Czas decyzji”. Serwis wyborczy opublikuje także portal tvn24.pl. „Czas decyzji” wystartuje o godz. 20.35 na antenie TVN24, a także – równolegle – w internecie na platformie TVN24 GO. Jego gospodarzem będzie Grzegorz Kajdanowicz. Specjalne wydania swoich programów poprowadzą Monika Olejnik („Kropka nad i”), Konrad Piasecki („Kawa na ławę”), Małgorzata Łaszcz („Loża prasowa”) oraz Andrzej Morozowski („Tak jest”). Specjalne wydanie „Faktów” o północy poprowadzi natomiast Katarzyna Zdanowicz.
Jak podaje Onet, od godziny 20.50 użytkownicy platformy TVN24 GO będą mogli oglądać także drugi, równoległy program wyborczy, dostępny tylko w internecie i skierowany do młodych widzów. Poprowadzą go Monika Tomasik i Jan Niedziałek.
Wirtualna Polska: studio poprowadzą Kacprzak i Ratajczak
Portal WP.pl przygotowuje dwa programy wyborcze. „Wieczór Wyborczy” rozpocznie się w niedzielę o godz. 20.50. Gospodarze porozmawiają z politykami i ekspertami, sześciu reporterów przedstawi relacje z najważniejszych sztabów. „Poranek Powyborczy” zaplanowano na godz. 8.00 kolejnego dnia po wyborach.
„Wieczór Wyborczy” ruszy o godzinie 20.50 na stronie głównej WP oraz w mediach społecznościowych. Program potrwa ok. dwóch godzin; pierwsze 45 minut zostanie wyemitowane również w Telewizji WP. Gospodarzami studia wyborczego będą Marek Kacprzak i Mateusz Ratajczak, komentarze i analizy zbiorą Agnieszka Kopacz i Sebastian Ogórek. Udział w programie zapowiedzieli m.in. Aleksander Kwaśniewski, prof. Antoni Dudek, prof. Renata Mieńkowska-Norkiene, Jacek Żakowski, Marcin Makowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Miller.
„Poranek Powyborczy” rozpocznie się 29 czerwca o godzinie 8.00 na Stronie Głównej WP oraz w mediach społecznościowych wydawcy. Udział w programie zapowiedzieli m.in. Bronisław Komorowski, prof. Anna Materska-Sosnowska, prof. Marek Migalski, Borys Budka, Jarosław Gowin, prof. Witold Orłowski i Ilona Łepkowska. Program potrwa ok. półtorej godziny.
Onet i „Newsweek”: Węglarczyk i Lis
Jeden wspólny wieczór wyborczy w najbliższą niedzielę planują także media Ringier Axel Springer Polska: portal Onet.pl, dziennik „Fakt” i tygodnik „Newsweek”. Program będzie można oglądać w internecie – na stronach Onetu, Newsweek.pl, Fakt24.pl oraz w mediach społecznościowych. Początek – godz. 20.45. Pierwszą część poprowadzą Bartosz Węglarczyk i Tomasz Lis.
O godz. 22.30 zacznie się druga część „Wieczoru wyborczego” – skierowana do użytkowników mediów społecznościowych (emitowana będzie w popularnym i charakterystycznym dla tych mediów formacie pionowym). Poprowadzi ją Marcin Zawada, dziennikarz Onetu.
Gazeta.pl: powyborczy poranek z TOK FM
Radio TOK FM i Gazeta.pl połączą siły w poniedziałkowy poranek 29 czerwca br. – tuż po wyborach prezydenckich, żeby zaoferować swoim słuchaczom i użytkownikom najciekawsze polityczne dyskusje oraz analizy i komentarze do wyników głosowania. Program, który będzie można oglądać w wersji wideo już od godz. 6.30, poprowadzą Karolina Lewicka, Dominika Wielowieyska, Łukasz Kijek i Maciej Głogowski. W serwisach tokfm.pl i Gazeta.pl będzie można poznać opinie ekspertów na temat wyborów oraz usłyszeć komentarze z pierwszej ręki od zaangażowanych w kampanię polityków.
Program będzie realizowany w wersji wideo w studiach: radiowych TOK FM oraz internetowym – z newsroomu Gazeta.pl. Wśród ich gości znajdą się m.in. prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.
Stacje radiowe: specjalne serwisy wieczorem i rano
Wieczór wyborczy będzie też można śledzić w stacjach radiowych. RMF FM nada specjalne wydania „Faktów” o godzinach: 21.00, 21.30, 22.00, 22.30 i 23.00. Natomiast tuż po godz. 21.00 w internetowym serwisie rmf24.pl rozpocznie się wieczór wyborczy w formule wideo.
Radio ZET stawia na specjalny program wyborczy, który poprowadzą Beata Lubecka i Joanna Komolka. Będzie on emitowany między godz. 21.00 a 2.00. Dodatkowo Beata Lubecka w poniedziałkowym programie na antenie pojawi się trzykrotnie ze specjalnymi raportami na temat wyborów: po godz. 7.00, 8.00 i 9.00.
Według danych Nielsen Audience Measurement debatę przedwyborczą zorganizowaną i emitowaną przez Telewizję Polską 17 czerwca, łącznie obejrzało 5,44 mln widzów. Najwięcej widzów śledziło transmisję na antenie w TVP1. Pozostałe telewizje „wielkiej trójki” nie zdecydowały się na przeprowadzenie przedwyborczego starcia kandydatów.