Urząd Komunikacji Elektronicznej monitorował proces reorganizacji multipleksów telewizji naziemnej, co było spowodowane zwolnieniem pasma 700 MHz dla 5G. Tzw. refarming był związany z decyzją Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej z kolei przygotował plan zagospodarowania częstotliwości i wydał decyzje o zmianie rezerwacji dla nadawców (uzgodnione z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).
Aby udało się jej wdrożenie, nadawcy cyfrowej telewizji naziemnej musieli zwolnić pasmo 700 MHz. Proces ten został zaplanowany na kilka etapów, jego druga część miała miejsce między 2 a 4 czerwca br. Prace zakończą się w 2022 roku.
Przełączenie kanałów naziemnej telewizji cyfrowej dotyczyło w sumie 98 stacji. Monitoring UKE objął podczas w pierwszym dniu 63 stacje nadawcze, w tym wszystkie główne centra multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3. Stanowiło to ok. 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Kolejnego dnia monitoring UKE objął 34 stacji nadawczych, a trzeciego dnia (4 czerwca br.) zmian – 12 stacji nadawczych.
Ten etap refarmingu obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni, w tym przypadku była to firma Emitel.
Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu firmy Emitel oceniał, że „pomimo obiektywnych trudności i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa udało się właściwie zrealizować ten etap prac”. – Ponad 100 ekip technicznych Emitel dokonało rzeczy niezwykłej, wykonując prace zaplanowane na 3 dni w dużo krótszym czasie. W naszych działaniach na pierwszym miejscu stawiamy interes widza i nadawców. Dlatego znaczna część prac realizowana była w późnych godzinach nocnych i przerwy w emisji sygnału telewizyjnego były bardzo krótkie – podkreślał.
Kolejny etap refarmingu pasma 700Mhz będzie mieć miejsce w marcu 2022 roku, a całkowite zwolnienie pasma 700MHz zaplanowano na 30 czerwca 2022 roku. Jednocześnie nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T2 ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości (z obrazu w jakości High Definition lub Ultra HD/4K).
Co istotne, z punktu widzenia klientów powinni oni zwrócić uwagę na zakup nowego odbiornika lub tunera, by był on przystosowany do odbioru sygnału w nowym standardzie i czy obsługują HbbTV 2.0.1 (telewizję hybrydową łączącą w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.