„Wiadomości” krytykowane za tezę, że Trzaskowski pieniądze z 500+ mógłby przeznaczyć na roszczenia żydowskie

Danuta Holecka

W poniedziałek w „Wiadomościach” TVP zasugerowano, że po wygraniu wyborów prezydenckich przez Rafała Trzaskowskiego mogłoby zabraknąć środków na 500+, bo polityk nie wyklucza zaspokojenia roszczeń organizacji żydowskich. Materiał skrytykowali m.in. dziennikarze Onetu, „Gazety Wyborczej” i TVN24.

W „Wiadomościach” TVP pokazano w poniedziałek materiał Konrada Węża zapowiedziany na „pasku” napisem: „Trzaskowski odbierze Polakom 200 miliardów?”. – 500+ nazywał rozdawnictwem i dużym problemem dla opozycji. Jego środowisko polityczne zapewniało, że pieniędzy na ten cel nie ma, ale się znalazły. W ciągu czterech lat na sam program 500+ rząd Prawa i Sprawiedliwości wygospodarował ponad 100 mld zł – stwierdziła prowadząca Danuta Holecka.

– Gdyby jednak nadal rządziła opozycja, ponaddwukrotność takiej kwoty zamiast na konta polskich rodzin mogłaby zostać przeznaczona na zaspokojenie roszczeń organizacji żydowskich – zaznaczyła.

W relacji Konrad Wąż dodał, że chodzi o odszkodowania za mienie bezspadkowe przejęte przez państwo polskie po II wojnie światowej. Przypomniał wypowiedź Rafała Trzaskowskiego jesienią 2014 roku (polityk był wtedy wiceministrem spraw zagranicznych) w rozmowie z Konradem Piaseckim w RMF FM, że należy o tej kwestii rozmawiać.

– Eksperci nie mają wątpliwości: strumień pieniędzy, który płynie do kieszeni polskich rodzin, wyschnie, jeżeli Trzaskowski po ewentualnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich będzie dążył do zaspokojenia żydowskich żądań – skomentował reporter „Wiadomości”. W materiale roszczenia organizacji żydowskich i stanowisko Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie skrytykowali m.in. redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki i prof. Mieczysław Ryba z KUL.

.@WiadomosciTVP | Stanowisko polskich władz jest jasne: adresatem żydowskich roszczeń powinien być Berlin. Jednak Rafał #Trzaskowski, jeszcze jako wiceminister spraw zagranicznych w rządzie #PO-#PSL, rozważał wypłacenie nawet 60 mld dolarów.pic.twitter.com/5FvEUJXcg4

— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) June 15, 2020

Dziennikarze: „Wiadomości” grają kartą antysemicką

Relację „Wiadomości” szybko skomentowali niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. – Nawet telewizja Urbana przed wyborami 89 roku nie robiła czegoś podobnego do tego, co robi dziś TVP Kurskiego. Dla ludzi firmujących to swoimi twarzami nie ma żadnego usprawiedliwienia. Biorą udział w propagandowej manipulacji przypominającej najgorsze wzorce lat 70 i 80 – skrytykował Konrad Piasecki z TVN24.

– A wyciąganie jakiegoś mojego wywiadu z R.Trzaskowskim, sprzed sześciu chyba lat, w którym on nic nie mówi, ale pada suma w miliardach dolarów i pojawia się słowo Żydzi, to już jakaś aberracja urągająca i przyzwoitości i zdrowemu rozsądkowi i inteligencji widza – dodał.

– TVP donosi: gdyby rządziła PO, nasze pieniądze trafiłyby nie do Polaków, tylko do Żydów – stwierdził Bartosz Węglarczyk z Onetu. – W „Wiadomościach „TVP. Wczoraj zagrażali nam geje, dziś Żydzi. Jutro pewnie Żydzi geje, a w czwartek tradycyjnie Ruscy. I wszyscy się dziwią, że ludziom odwala – skomentował Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”.

– Serio, teraz w telewizji publicznej. Jacek Kurski bawi się w małego antysemitę – relacjonował Wojciech Szacki z Polityki Insight. – Małego? – spytała Renata Grochal z „Newsweek Polska”. – Wczoraj było to samo i jeszcze te odniesienia do żydowskiego filozofa. To jest przerażające. Do czego chcą doprowadzić? – zapytała Katarzyna Kolenda-Zaleska z „Faktów”.

2 mld dla TVP piechotą nie chodzi. Tylko scenarzysta tego podłego spektaklu zdaje się mocno zaczął pić ostatnio.

— Paweł Wroński (@PawelWronskigw) June 15, 2020

– Oglądam Wiadomości. Z dnia dzień jest to coraz mniej śmieszne: homofobia, antysemityzm, demonizowanie przeciwników na granicy wezwania do przemocy. To jest już po prostu faszystowska propaganda w sensie ścisłym – napisał Michał Danielewski z OKO.press. – Straciliśmy z pola widzenia piłkę. My o LGBT, a w TVP już jest grany antysemityzm. Wszystko z magazynu faszyzmu – skomentował Tomasz Lis z „Newsweek Polska”.

– W „Wiadomościach” dziś na zmianę o Żydach i o gejach. Więc już nie wiadomo, czy to bardziej PRL, czy jednak trochę wcześniejsze czasy – stwierdził Janusz Schwertner z Onetu.

Depeszę o materiale „Wiadomości” zamieściła agencja Reuters. – Polska telewizja państwowa używa sprawy restytucji mienia żydowskiego, żeby atakować opozycję – stwierdzono w tytule tekstu.

Polish state TV uses Jewish property restitution issue to attack opposition https://t.co/4ZwJVVI9Ku pic.twitter.com/VrHhUjA17L

— Reuters (@Reuters) June 15, 2020

W „Wiadomościach” codziennie krytyka Trzaskowskiego

Od wielu dni w „Wiadomościach” praktycznie codziennie pojawiają się mocno krytyczne materiały o Rafale Trzaskowskim.

Niektóre z omawianych w nich wątkach pojawiły się w relacji z poniedziałku: Trzaskowski był stypendystą George’a Sorosa i brał udział w spotkaniu organizacji Bilderberg. Wcześniej przypominano też wiele razy, że w czasie jego kadencji jako prezydenta Warszawy nie wypłacano przyznanych przez sejmową komisję weryfikacyjną odszkodowań ofiarom nieuczciwej reprywatyzacji, doszło do awarii oczyszczalni Czajka i zdechły z głodu kozy sprowadzone na wyspę na Wiśle.

Trzaskowskiego krytykowano też za kwestie ideologiczne: fascynację filozofią Barucha Spinozy, deklarację, że marzy o tym, żeby jako prezydent Warszawy udzielić ślubu parze homoseksualnej czy to, że jedno z jego dzieci nie przystąpiło do pierwszej komunii.

W poniedziałek krytyczne wzmianki o prezydencie Warszawy pojawiły się też w materiale na temat dyskusji o LBGT po wypowiedziach polityków PiS i prezydenta Andrzeja Dudy. – Rafał Trzaskowski, który mówiąc o fascynacji ideologią XVII-wiecznego żydowskiego filozofa, odrzucił Chrystusa i manifestuje swoją niechęć wobec Kościoła katolickiego, podpisał kartę LGBT – stwierdził autor relacji Krzysztof Nowina-Konopka.

#Wiadomości | Wściekłość środowisk LGBT i atak polityków oraz sympatyków opozycji wywołało podpisanie przez Prezydenta „Karty rodziny”. Gwarantuje ona utrzymanie wszystkich prorodzinnych programów, wprowadzonych za jego kadencji, oraz ochronę dzieci przed ideologią LGBT. pic.twitter.com/B9Nhv2TmLP

— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) June 15, 2020

– Zastanawiam się, czy tyle darmowego czasu antenowego dla Rafała Trzaskowskiego nie narusza ustawy o radiofonii i telewizji. Gdzie jest KRRIT??? – ironizował w poniedziałek wieczorem na Twitterze Kamil Dziubka z Onetu.

Obejrzałem ponownie wczorajsze „Wiadomości”. 36 minut programu, a w nim:
39 wzmianek o Rafale Trzaskowskim – wszystkie nacechowane negatywnie
36 wzmianek o PAD – wszystkie nacechowane pozytywnie
1 cytat z Szymona Hołowni
0 wzmianek o pozostałych kandydatach

— Wojtek Szacki (@szacki) June 15, 2020

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,92 mln widzów (25,7 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 2,17 mln w TVP1, a 749,9 tys. w TVP Info.