Teza o zmarnowaniu kart do głosowania znalazła się w materiale Marcina Tulickiego zapowiedzianym na „pasku” napisem „Kandydat dubler zastąpił Kidawę-Błońską”. – Pojawia się też pytanie o niegospodarność, bo wydrukowane już karty do głosowania wskutek decyzji polityków Platformy Obywatelskiej trzeba będzie wyrzucić i wydrukować nowe. Zmarnowane zostaną miliony złote, które mogłyby zasilić na przykład szpitale – stwierdził dziennikarz „Wiadomości”.
W relacji skrytykowano też PO m.in. za to, że Małgorzata Kidawa-Błońska była sama na konferencji, na której ogłaszała swoją rezygnację, a nowego kandydata Rafała Trzaskowskiego – za to że w czasie jego kadencji jako prezydenta Warszawy doszło do awarii w stołecznej oczyszczalni ścieków, a w centrum miasta zorganizowano strefę relaksu.
#Wiadomości | Stosując narrację Koalicji Obywatelskiej, należy stwierdzić, że teraz opozycja chce zamienić zabójcze koperty na zabójcze długopisy i listy poparcia. Partia musi bowiem zebrać 100 tysięcy podpisów, by zarejestrować kandydaturę Rafała Trzaskowskiego. cd. ⬇️ pic.twitter.com/mZCLO7oSW1
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) May 15, 2020
Sugestię o zmarnowaniu pieniędzy na druk kart do głosowania wyśmiali niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. – Wiadomości naprawdę użyły słowa „niegospodarność” w sprawie kart do głosowania, które pójdą na przemiał? Oj, nie spodoba się to tym, którzy je drukowali… – stwierdził Tomasz Skory z RMF FM. – #mamyPRL (w TVP) – skwitował Janusz Schwertner z Onetu.
– Ale „Wiadomości” zarzucające KO państwową niegospodarność bo przez zmianę kandydata w wyborach to będzie trzeba ponownie karty do głosowania drukować to już nawet nie Bareja. Nie no oczywiste jest, że to kandydaci do kart a nie karty do kandydatów powinni się dostosować – oceniła Sylwia Czubkowska. – Nurtuje mnie pytanie, czy ludzie ze złamanym kręgosłupem mają w domu lustro. Tylko nie wiem, komu je zadać: ortopedzie czy okuliście – napisał Kamil Dziubka.
– Przynajmniej wiemy już kto ponosi odpowiedzialność za zmarnowanie pieniędzy na wydrukowanie kart wyborczych. Rafał Trzaskowski. Dzięki Wiadomości! – kpiła Karolina Opolska z Onetu. – Takie manipulacje powinny mieć swój artykuł w Kodeksie Karnym!!! – podkreślił z Radia ZET.
Wiadomości TVP pokazują Rafała Trzaskowskiego, który mówi, że ma nadzieję, iż od Warszawy pójdzie nowa fala. Tak, zgadliście co jest ilustracją nowej fali… pic.twitter.com/leAbFPriJ6
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) May 15, 2020
Z kolei Sławomir Wikariak z „Dziennika Gazety Prawnej” i Krzysztof Berenda przypomnieli, że po informacji o zmianie kandydata PO w wyborach prezydenckich dla żartów zasugerowali tezę, że przez to zmarnują się karty do głosowania.
– Ponoć we Wiadomościach powtórzyli przekaz z mego tweeta. Tyle że na serio:) – napisał Wikariak. – Opłatę za kopirajty – drogie „Wiadomości” dajcie na jakiś dobry cel charytatywny 🙂 – stwierdzi Berenda.
Opłatę za kopirajty – drogie @WiadomosciTVP – dajcie na jakiś dobry cel charytatywny 😜 https://t.co/f0gJ9O4j7P pic.twitter.com/CsugrcdnB2
— Krzysztof Berenda (@k_berenda) May 15, 2020
Rafała Trzaskowskiego jako prawdopodobnego kandydata PO w wyborach prezydenckich skrytykowano już w głównym wydaniu „Wiadomości” w czwartek.
– Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy wyrobił sobie markę specjalisty od wpadek i usterek takich jak awaria kolektora ściekowego, w konsekwencji której przez wiele dni do Wisły lały się nieczystości. Zasłynął organizowaniem warszawiakom marszów LGBT i niechcianych stref relaksu. To wszystko było kosztowne. Jednocześnie stołeczny ratusz odmawia wypłaty odszkodowań ofiarom dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Teraz Rafał Trzaskowski przymierza się do wyborów prezydenckich – stwierdziła Edyta Lewandowska w zapowiedzi materiału. Na „pasku” pokazywano wtedy napis: „‘Człowiek-usterka’ marzy o Pałacu?”.
#Wiadomości | Miliony litrów toksycznego szlamu, które trafiły do Wisły za kadencji Rafała #Trzaskowskiego, to jedna z największych katastrof ekologicznych w Europie. Wobec tego kryzysu prezydent Warszawy był całkowicie bezradny.
cd. ⬇️ [2/3] pic.twitter.com/YWlcQpO0MJ
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) May 14, 2020
Według badania Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 3,31 mln widzów (37,1 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 2,47 mln w TVP1, a 831,3 tys. w TVP Info.