Zarząd zawarł porozumienie ze związkami w poniedziałek – poinformowała nas Agnieszka Skrzypek-Makowska, communications manager RAS Polska. Określono kryteria doboru pracowników do zwolnień grupowych oraz harmonogram i pakiet świadczeń finansowo-socjalnych dla odchodzących. RAS Polska rozpocznie zwolnienia grupowe niezwłocznie i zakończy je nie później niż do 30 czerwca.
Zwalnianym pracownikom przysługują świadczenia finansowe, w tym wynagrodzenie zasadnicze i pozostałe świadczenia należne do momentu rozwiązania umowy. Osoby, które podpiszą porozumienie o rozwiązaniu umowy, otrzymają odprawę w wysokości od trzykrotności do pięciokrotności miesięcznego wynagrodzenia, w zależności od stażu pracy. Ponadto zarząd zobowiązał się do sfinansowania abonamentu opieki medycznej do końca 2020 roku, pomocy prawnej, dofinansowania wybranego kursu kwalifikacyjnego (językowego, branżowego itp.), umorzenia pożyczki zwrotnej na cele mieszkaniowe zaciągniętej w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wsparcia psychologicznego i doradczego związanego z poszukiwaniem pracy.
RAS Polska tworzy też fundusz celowy w wysokości 200 tys. zł na pomoc zwalnianym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji.
„Rozmowy były partnerskie”
Mariusz Kotowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w spółce, chwali podejście zarządu do negocjacji. – Rozmowy były partnerskie, nie było między nami starć, stawiania się pod ścianą. Nie jesteśmy zadowoleni tylko z tego powodu, że nie mogliśmy uchronić miejsc pracy. W przypadku zwolnień grupowych nie było to przedmiotem negocjacji. Firma założyła, że w ramach restrukturyzacji dokona takich, a nie innych zmian kadrowych. Skupiliśmy się, żeby wypracować jak najlepsze warunki odejścia osób, które będą musiały stracić pracę. Wydaje mi się, że wypracowaliśmy dobre warunki, jeśli w ogóle można mówić o dobrych warunkach odejścia – mówi „Presserwisowi”.
Kotowski zaznacza, że zwolnienia dotkną wielu obszarów firmy. – Zarówno mediów drukowanych, jak i online czy działów sprzedaży – mówi. Jak dodaje, zarząd zgodził się na postulat, by osobom, które najpierw pracowały na podstawie umów cywilnoprawnych, a potem uzyskały etat, zaliczyć do stażu pracy cały ten okres.
W komunikacie do pracowników napisano, że zatrudnieni w spółce krócej niż dwa lata otrzymają odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, pracownicy zatrudnieni od dwóch do ośmiu lat – czteromiesięcznego, a pracujący ponad osiem lat – pięciomiesięcznego.
W komunikacie do pracowników czytamy też, że „kryteria doboru pracowników do zwolnień grupowych obejmują między innymi przesłanki merytoryczne, dotyczące poziomu kwalifikacji, doświadczenia zawodowego, jakości wykonywanej pracy, kompetencji, likwidację stanowiska pracy oraz kryteria socjalne związane z sytuacją życiową i finansową. Osoby podlegające zwolnieniu będą wskazane przez kierowników danych działów/segmentów w porozumieniu z bezpośrednimi przełożonymi przy uwzględnieniu uzgodnionych kryteriów”.
Zwolnienia obejmą mniej niż 100 osób
RAS Polska nie informuje, ile osób pożegna się z firmą. Wcześniej spółka podawała, że planuje zwolnienie 6 proc. pracowników (według strony internetowej zatrudnia 2 tys. pracowników; 6 proc. z tej liczby to 120 osób). Z informacji „Presserwisu” wynika jednak, że zwolnienia obejmą mniej niż 100 osób.
Pracownicy firmy, z którymi rozmawialiśmy, nie znają szczegółów porozumienia. – Pewnie w środę będzie spotkanie z zarządem na ten temat – mówi nam jeden z nich.
Spółka informowała wcześniej, że zwolnienia „są wynikiem dostosowania działalności do przedstawionej w zeszłym roku struktury oraz strategii. Nowe wyzwania związane z pandemią koronawirusa przyspieszyły konieczność podjęcia tych decyzji w celu utrzymania stabilnej kondycji finansowej firmy”.
RAS Polska wydaje m.in. „Fakt”, „Newsweek Polska”, „Przegląd Sportowy”, „Forbesa”, portal Onet.pl czy serwisy Vod.pl i Businessinsider.com.pl. W 2018 roku spółka zanotowała zysk netto na poziomie 6 mln zł.