Jakub Halcewicz-Pleskaczewski w tekście „Koszmar w »Przekroju«” napisał dla „Press” o stylu zarządzania kwartalnikiem przez jego właściciela Tomasza Niewiadomskiego. Główną bohaterką tekstu jest Hanna Zielińska, która opowiedziała, jak padła ofiarą mobbingu w redakcji. Zielińska opisywała m.in., że prezes Tomasz Niewiadomski zlecił jej wyliczenie we wszystkich zamówionych przez nią tekstach po 5 proc. słów, obdzwonienie kilkudziesięciu autorów i poinformowanie ich o zmniejszeniu honorariów o 5 proc. Gdy to zrobiła, miał obwieścić, że usuwa jej dział z kwartalnika. „Przydzielanie zadań zbędnych, bezsensownych to kolejna odsłona mobbingu” – mówiła dziennikarka.
W poniedziałek w audycji „Analizy” Agaty Kowalskiej w radiu Tok FM Hanna Zielińska (także dziennikarka tej stacji) zapowiedziała, że pracuje nad książką o mobbingu i przemocy w polskich mediach.
– Pracuję nad ramą koncepcyjno-prawną książki, na razie nic nie mogę zdradzić. Ale rezonans jest ogromny – mówi „Presserwisowi” Zielińska.
Jak dodaje, jest już po rozmowie z wydawnictwem, którego nazwy nie zdradza. Zachęca jednak do kontaktu dziennikarzy, którzy mają do opowiedzenia własne, podobne historie. Szuka informatorów i świadków, by opisać: „przemoc przełożonych wobec dziennikarzy i dziennikarzy wobec siebie nawzajem, prawo siły, poniżające warunki pracy i zatrudnienia, zderzenie z murem milczenia, nierówność płac i przywilejów, redakcyjne strefy tabu, zarządzanie przez zastraszanie, życie w nędzy, poczucie wstydu i niemoc, wreszcie – doświadczenia solidarnego oporu”.