Ponad 40 europosłów wystosowało w tej sprawie list otwarty adresowany m.in. do szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. „Wiarygodne źródła wiadomości oraz dziennikarstwo wysokiej jakości są antidotum na dezinformację. Ludzie obecnie polegają na rzetelnych mediach, bardziej niż kiedykolwiek, co odzwierciedla rosnąca liczba ich odbiorców” – podkreślono na wstępie. Zwrócono uwagę, że sektor mediów informacyjnych już znajduje się w kryzysie, są informacje o obniżkach płac, zwolnieniach pracowników, są też sygnały o możliwych widmach bankructwa w najbliższych tygodniach i miesiącach.
„O ile nie podejmiemy natychmiastowych działań, obecny kryzys związany z COVID-19 może doprowadzić do upadku wielu organizacji informacyjnych, co z kolei może mieć katastrofalne konsekwencje społeczne” – piszą europosłowie.
Dlatego proponują uruchomienie specjalnego funduszu ratunkowego dla mediów. Byłby to program grantów bezpośrednio wspierających jakościowe dziennikarstwo, adresowany szczególnie do mediów lokalnych i regionalnych działających na małych rynkach. Na stworzenie funduszu miałyby zostać przekierowane środki z już istniejących unijnych programów, których działanie jest obecnie wstrzymane z powodu pandemii. Europosłowie rekomendują także kierowanie budżetów komunikacyjnych KE i PE na krajowe media informacyjne zamiast do globalnych platform internetowych.