Rekordowe zainteresowanie mszami w telewizji

Rozprzestrzenianie się koronawirusa w Hiszpanii doprowadziło do rekordowego zainteresowania oglądaniem mszy św. w telewizji. Oczekuje się, że wraz z dyspensą na udział w niedzielnej liturgii, wydanej przez biskupów kilku diecezji, liczba widzów będzie rosnąć.

Jak poinformowały w piątek władze katolickiej telewizji Trece, w związku z pandemią koronawirusa, w Hiszpanii w ostatnich dniach zanotowano rekordową liczbę widzów transmisji zarówno niedzielnej, jak i codziennej mszy świętej.

Ostatnia msza niedzielna transmitowana przez hiszpańską stację zgromadziła przed telewizorami blisko 190 tys., zaś emisja przeprowadzona w środę – 127 tys. widzów. Obie transmisje miały nienotowaną wcześniej oglądalność.

Z szacunków władz Trece wynika, że na przełomie lutego i marca, czyli wraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Hiszpanii, oglądalność programów tej katolickiej stacji wzrosła średnio o 30 proc.

Zjawisko rekordowego zainteresowania mszami potwierdzają też publiczne radio i telewizja RTVE, a także katolickie rozgłośnie Cope oraz Radio Maria, również transmitujące niedzielną liturgię. Z kolei archidiecezja Madrytu poinformowała, że z powodu większej liczby zapytań udostępniła w serwisie YouTube codzienne transmisje mszy św. z jednego ze stołecznych kościołów.

W Hiszpanii od czwartkowego do piątkowego popołudnia liczba zgonów po zakażeniu koronawirusem wzrosła o 36 do łącznie 120. Z kolei liczba zakażeń zwiększyła się do ponad 4200.

Niedzielna msza święta w internecie i telewizji

W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił decyzję o zamknięciu szkół, uniwersytetów, przedszkoli, kin, teatrów oraz placówek kulturalnych. Dyskusję wywołał fakt, że kościoły miałyby być standardowo otwarte, gdzie może gromadzić się duża liczba wiernych, stanowiąc zagrożenie dla siebie nawzajem.

W czwartek o zamknięcie kościołów zaapelował m.in. rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś. – W obecnej sytuacji należy zamknąć kościoły i ograniczyć do nich dostęp wiernych. Kościół pełen narażonych na bliski i bezpośredni kontakt ludzi stanowi doskonałe miejsce do rozprzestrzeniania się wirusa – stwierdził.

Ringier Axel Springer Polska w związku z zaistniałą sytuacją zdecydował, że w najbliższą niedzielę o godz. 11.00 użytkownicy Onetu będą mieli możliwość obejrzenia transmisji z mszy z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie.

– Transmisja odbędzie się w serwisie Onet Religia, a link do niej będzie dostępny na stronie głównej Onet.pl – poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Agnieszka Skrzypek-Makowska z RASP.

Transmisje z mszy z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie pokaże także TVN24.pl.

WP z transmisją z kilku mszy

Podobne rozwiązanie wprowadzi Wirtualna Polska, która będzie emitować transmisję z mszy w niedzielę, 15 marca poprzez specjalny kanał. Pokazane zostaną msze święte z Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Transmisja zacznie się o godzinie 8, a później na żywo na platformie WP Pilot pokazane zostaną msze o 9.30, 11.00, msza z udziałem dzieci o 12.30 oraz o godzinie 18.00 i 19.00.

Szef platformy WP Pilot, Tomasz Machała podkreśla, że Episkopat zaapelował do wiernych o uczestniczenie we mszy poprzez transmisje internetowe, radiowe i telewizyjne. – Chcemy dać taką możliwość naszym widzom, dla których niedzielna msza święta jest najważniejszym duchowym wydarzeniem tygodnia. Połączyliśmy więc siły WP Pilota i zespołu produkcyjnego WP, żeby być dla naszych użytkowników przez cały dzień – zaznacza.

Niedzielne msze będą transmitowane również na stronie głównej Wirtualnej Polski.

Piotr Mieśnik, p.o. redaktora naczelnego WP stwierdza, że „ta inicjatywa to przykład tego, jak nowoczesne media mogą troszczyć się o swoich użytkowników”. – Możliwość udziału w wydarzeniach religijnych online pozwoli uniknąć konieczności uczestnictwa w spotkaniach zbiorowych, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa – uważa.

WP Pilot to platforma, która umożliwia odbiór tradycyjnej telewizji w wersji online, w kilku pakietach do wyboru istnieje możliwość oglądania ponad 90 kanałów telewizyjnych za opłatą lub ponad 30 stacji – za darmo. Usługa jest dostępna poprzez stronę internetową, aplikacje na platformy Android, iOS, Windows i Xbox oraz z wykorzystaniem Chromecast i Airplay.

W Polsat Rodzina msza święta w każdą niedzielę

W niedzielę widzowie Polsat News obejrzą o godz. 9:00 mszę świętą nadawaną ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Natomiast w Polsat Rodzina (Cyfrowy Polsat) msza święta – bez zmian – będzie emitowana tak jak w każdą niedzielę o 10.30. Widzowie mogą oglądać mszę świętą dla dzieci ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Kanał zajmuje 52 pozycję na dekoderach Cyfrowego Polsatu, szefem stacji jest Marek Zając.

Z kolei TVP Polonia transmituje mszę świętą w każdą niedzielę o godzinie 13.00 – z kościoła pw. św. Joachima w Sosnowcu, a TVP1 o godzinie 7.00 z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oraz o 12.00 – Anioł Pański. Jedynka Polskiego Radia emituje mszę o godzinie 9.00. W odpowiedzi na potrzeby słuchaczy 15 marca o godz. 19.00 przeprowadzona zostanie dodatkowa transmisja jeszcze jednej liturgii.

Jak wynika z naszych informacji, Gazeta.pl nie planuje transmisji mszy świętej w najbliższą niedzielę.

Dodatkowa transmisja mszy świętej w radiowej Jedynce

W każdą niedzielę o godz. 9.00 na antenie radiowej Jedynki transmitowana jest msza święta z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. W odpowiedzi na potrzeby słuchaczy 15 marca o godz. 19.00 w Programie 1 Polskiego Radia przeprowadzona zostanie dodatkowa transmisja jeszcze jednej liturgii.

W związku z zagrożeniem koronawirusem Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała w czwartek komunikat, w którym rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy do 29 marca 2020 roku. Dotyczy to wiernych, którzy są w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osobom, które „czują obawę przed zarażeniem”.

W komunikacie zaznaczono też: „Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.