19 kandydatów na prezydenta otrzymało pytania, czy popierają zniesienie odpowiedzialności karnej za zniesławienie, czy po wyborze na prezydenta zaproponują wykreślenie artykułu z Kodeksu karnego oraz czy sami będą korzystać z art. 212. Organizacje chcą, by kandydaci ustosunkowali się do pytań do 28 marca.
– Chcemy sprawdzić, czy wszyscy kandydaci na prezydenta są za zniesieniem artykułu i wymóc deklarację: jeśli jest za zniesieniem, a nie zostanie prezydentem, czy sam nie będzie korzystał z artykułu 212 – mówi „Presserwisowi” Marcin Lewicki, prezes Press Clubu. – Dyskusja o tym toczy się od dziesięciu lat, jeśli nie dłużej. Trwają analizy i prace i nic z tego nie wynika. Kropla drąży skałę – dodaje.
Dominika Bychawska-Siniarska z HFPC wspomina, że kampania na temat art. 212 z 2011 roku na kilka lat obniżyła liczbę skazań. – Chodzi o pokazanie, że temat jest ważny dla środowiska dziennikarskiego i organizacji pozarządowych. To sprawi, że artykuł znów będzie rzadziej używany – mówi. Bychawska-Siniarska podkreśla, że za dekryminalizacją jest całe środowisko dziennikarskie, niezależnie od zapatrywań politycznych. – Każdy z nas może stać się ofiarą tego artykułu – zaznacza.
Pod listem podpisały się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Press Club Polska, Centrum Cyfrowe, ePaństwo, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Towarzystwo Dziennikarskie, Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Stowarzyszenie Amnesty International.