Sędzia Wytrykowski chce zadośćuczynienia od Onetu

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Konrad Wytrykowski złożył pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko Ringier Axel Springer Polska, w związku z publikacjami Onetu o farmie trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości. Domaga się 100 tys. zł, przeprosin i usunięcia tekstów.

O złożeniu pozwu poinformował „Presserwis” pełnomocnik sędziego, adwokat Bartosz Lewandowski. Pozew dotyczy informacji zawartych w artykule „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości, cz. 3. Sędziowie organizują hejt przeciwko prezes Sądu Najwyższego”. Magdalena Gałczyńska napisała w nim, że sędzia Wytrykowski miał w dyskusji w grupie Kasta w komunikatorze Whatsapp zaproponować akcję wysyłania pocztówek do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf o obraźliwej treści.

Wytrykowski twierdzi, że Onet w tej i dalszych publikacjach, w których o sprawie wspominano, opierał się na nieprawdziwych i niezweryfikowanych informacjach, co naruszyło jego dobra osobiste. Żąda od RAS Polska m.in. zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. zł, usunięcia tekstów zarzucających mu udział w ministerialnej farmie troll, odnośników do nich oraz opisujących je postów z kont Onetu na Facebooku oraz umieszczenia przeprosin na stronie głównej Onetu, w „Rzeczpospolitej”, po „Wiadomościach” TVP i „Faktach” TVN. W piśmie procesowym sformułowany jest także wniosek o zabezpieczenie powództwa w postaci nakazania RAS Polska umieszczenia informacji o toczącym się postępowaniu nad spornymi artykułami.

Do wydawcy Onetu nie dotarł jeszcze odpis pozwu. – Nadal nie mam żadnych wątpliwości co do wiarygodności tekstów o sędzim Wytrykowskim – zapewnia w rozmowie z „Presserwisem” redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

Za serię tekstów „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” dziennikarka Onetu Magdalena Gałczyńska otrzymała w 2019 roku nagrodę Grand Press w kategorii News.