Ministerstwo Kultury zarzuciło dziennikowi „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) manipulację w dwóch tekstach, które dotyczyło jednej z inwestycji, nadzorowanej przez resort. W opublikowanym na stronie urzędu oświadczeniu oceniono, że „publikacja jest kłamliwą manipulacją”. – To obrzydliwy, kolejny polityczny atak niemieckiej gazety na polski rząd – napisało MKiDN i ma rozważać podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.
W dzienniku „Fakt” oraz w serwisie Fakt.pl 7 lutego 2020 roku ukazały się publikacje: „Rychtuje sobie pałac za 12 mln zł” oraz „Gliński wyremontuje pałac za miliony!”.
Gazeta napisała m.in., że wicepremier i minister kultury Piotr Gliński planuje generalny remont swojego resortu, na który miałby przeznaczyć 12,6 mln złotych. W związku z tą publikacją, Ministerstwo Kultury opublikowało oficjalne oświadczenie na swojej stronie internetowej, w którym zarzuca dziennikowi „manipulację”.
„Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa informuje, że: publikacja jest kłamliwą manipulacją. To obrzydliwy, kolejny polityczny atak niemieckiej gazety na polski rząd – napisano na stronie resortu.
Dalej MKiDN przekonuje, że pałac, w którym mieści się siedziba Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „zrobili sobie” Czartoryscy w 1760 roku, a kwota – jaką podał dziennik – 12,6 mln zł nie dotyczy Pałacu Potockich. Ma ona obejmować wszystkie prace remontowe i budowlane, których rozpoczęcie MKiDN planuje w 2020 roku, a które będą realizowane przez kilka lat. – Prace remontowe obejmą przede wszystkim Kamienicę Lanciego (a nie Pałac Potockich, jak kłamliwie podaje „Fakt”) oraz inne lokalizacje MKIDN – wskazano w oświadczeniu.
Zaznaczono też, że decyzja o remoncie zapadła przed 2015 roku, za rządów poprzedników obecnego rządu.
W związku z publikacją Ministerstwo Kultury ma „rozważać podjęcie kroków prawnych wobec wydawcy dziennika >>Fakt<< i serwisu Fakt.pl”.
W poniedziałek wicepremier Gliński dodał swój komentarz do sprawy publikacji: – Czy niemiecki tabloid chce sfinansować konieczny remont miejsc pracy polskich urzędników? Wygląda na to, że tak – narażając się na proces za kłamstwa w sprawie remontu siedziby @MKiDN_GOV_PL . A tak wyglądało nasze ministerstwo po ostatniej ingerencji Niemców – napisał na Twitterze.
Czy niemiecki tabloid chce sfinansować konieczny remont miejsc pracy polskich urzędników? Wygląda na to, że tak – narażając się na proces za kłamstwa w sprawie remontu siedziby @MKiDN_GOV_PL. A tak wyglądało nasze ministerstwo po ostatniej ingerencji Niemców. pic.twitter.com/Uha1ZKzweK
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) February 10, 2020
Spadek sprzedaży „Faktu”, choć nadal liderem
W listopadzie 2019 roku średnia sprzedaż ogółem „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) wyniosła 207 230 egz., czyli o 6,28 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – pokazują dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl.
Od stycznia ub.r. redaktor naczelną „Faktu” jest Katarzyna Kozłowska, która zastąpiła Roberta Felusia. Na początku marca wicenaczelnymi „Faktu” zostali Aldona Toczek i Marcin Kowalczyk.
Według danych z badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. Fakt.pl miał ok. 6,98 mln użytkowników, którzy wykonali 73,65 mln odsłon, spędzając w serwisie średnio 10 minut i 5 sekund.
Spośród tytułów z Top 10 dzienników pod względem wpływów reklamowych w 2019 roku największy spadek przychodów miał dziennik „Fakt” – wyniosły one 109,7 mln zł. Były niższe rok do roku o 28,2 proc.