Do artykułu o powiązaniach biznesowych Wirtualnej Polski ze środowiskiem Zbigniewa Ziobry OKO.press dołączyło przeprosiny wobec Konrada Wojciechowskiego, którego błędnie wskazano jako fałszywego dziennikarza. Redakcja „Faktu”, do którego Wojciechowski pisuje, poprosiła go o wyjaśnienia, inne tytuły nie zamierzają zrywać z nim współpracy.
OKO.press w tekście „Jak Wirtualna Polska promuje Ziobrę. »Łączy nas z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów«” napisało, że Konrad Wojciechowski obok Krzysztofa Suwarta i Krzysztofa Majora to fałszywe nazwiska, pod którymi dziennikarze WP publikowali sprzyjające Zbigniewowi Ziobrze artykuły. Konrad Wojciechowski to jednak dziennikarz współpracujący nie tylko z WP, ale także z „Gazetą Wyborczą”, „Dziennikiem Gazetą Prawną” i „Faktem”.
OKO.press uzupełniło tekst o wyjaśnienie, że błąd wynikał z informacji uzyskanych od byłych pracowników WP, oraz przeprosiny wobec dziennikarza.
OKO.press zwróciło uwagę na tekst Wojciechowskiego „Ministerstwo Sprawiedliwości ochroni seniorów. Przed oszustami i lichwą”. – To jest zwyczajna relacja z konferencji prasowej zorganizowanej przez ministerstwo, nie przeprowadzałem tam żadnych wywiadów sam na sam – mówi Wojciechowski. Dodaje, że mimo przeprosin nie wyklucza kroków prawnych wobec OKO.press.
Wojciechowski mówi, że nie widzi powodów, by kończyć współpracę z Wirtualną Polską. – Chcę poczekać, co ustali zespół wewnątrz WP, bo hipotetycznie może okaże się, że np. teksty, które pisałem, były zamawiane przez ministra, a ja nie byłem o tym informowany – mówi. Wirtualna Polska nie ustosunkowuje się do dalszej współpracy.
„Gazeta Wyborcza” informuje, że współpracę będzie kontynuować. – Nie mamy zarzutów do tekstów, które Konrad Wojciechowski publikował na łamach „Gazety Wyborczej”. Pozostaje on współpracownikiem „Gazety Stołecznej”, m.in. w zakresie tematów kulturalnych i interwencyjnych – przekazał „Presserwisowi” Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” i szef redakcji lokalnych dziennika.
Mirosława Piotrowska z działu komunikacji Inforu poinformowała, że wydawca „DGP” także nie ma zastrzeżeń do publikacji Wojciechowskiego. Tomasz Kozłowski, szef działu politycznego „Faktu”, którego współpracownikiem jest Wojciechowski, przekazał nam natomiast, że w związku z informacjami OKO.press dziennikarz został poproszony o ustosunkowanie się do sformułowanych w publikacji tez.
Po publikacji OKO.press w Wirtualnej Polsce powstał zespół wyjaśniający sprawę, a redaktor naczelny WP i wiceprezes Wirtualnej Polski Media Tomasz Machała, który miał kilka miesięcy temu na spotkaniu z pracownikami mówić, że WP „wiąże z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów”, udał się na urlop. Zespół spotyka się z obecnymi i byłymi pracownikami portalu. Po zakończeniu prac ma powstać raport. WP ma też wypracować nowe standardy współpracy redakcji z działem sprzedaży, czym miałby się zająć kolejny zespół.