TVP wykorzystała finał WOŚP jako okazję do rozgrywek politycznych

Media przyłączyły się do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, głównie poprzez publikacje informacji o Orkiestrze i aukcje charytatywne. „Wiadomości” TVP skrytykowały Jurka Owsiaka, a opozycji zarzuciły nagonkę na zamordowanego prezydenta Gdańska.

Telewizja Polska w głównym wydaniu „Wiadomości” wprawdzie przygotowała materiał o Orkiestrze, lecz zamiast ograniczyć się do podsumowania, przypomniała, że po zabójstwie Pawła Adamowicza z kierowania WOŚP zrezygnował Jerzy Owsiak, a następnie z tego się wycofał. Ponadto w informacji przygotowanej przez Macieja Sawickiego TVP odparła zarzuty, iż przyczyniła się do śmierci prezydenta Gdańska, twierdząc, że to politycy opozycji zwalczali Adamowicza. W materiale padły takie sformułowania, jak „przemysł pogardy” i „fałszywa alternatywna rzeczywistość”.

#Wiadomości | Jerzy Owsiak w przededniu pierwszej rocznicy śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, sugeruje winnych tej tragedii. Szuka ich wszędzie, tylko nie w gronie organizatorów gdańskiego finału WOŚP.

[1/3] pic.twitter.com/JQgMAHe6VD

— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) January 12, 2020

Krytyczny wobec WOŚP był też Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, który napisał na Twitterze: „Mam pomysł na dar dla WOŚP od marszałka Grodzkiego. Pięć najgrubszych kopert. Licytacja zaczyna się od sumy zawartej w kopercie”. Połączył tym samym z Orkiestrą spekulacje o łapówkach, jakie rzekomo brał Tomasz Grodzki, marszałek Senatu. Serwis Natemat.pl podsumował ten wpis tytułem „Żenadometr eksplodował”.

Mam pomysł na dar dla WOŚP od marszałka Grodzkiego. Pięć najgrubszych kopert. Licytacja zaczyna się od sumy zawartej w kopercie

— Tomasz Sakiewicz (@TomaszSakiewicz) January 11, 2020

Celem tegorocznej zbiórki WOŚP jest zakup sprzętu na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących specjalistycznych operacji. Akcja rozpoczęła się w niedzielę o godz. 8. W tym roku zmieniono lokalizację warszawskiego finału – koncerty odbyły się na placu Bankowym.

O przebiegu zbiórki informował oficjalny partner Orkiestry portal Onet.pl. Kolejny rok z rzędu za pośrednictwem specjalnie przygotowanej na tę okazję strony Wosp.onet.pl można było wpłacić kwotę na rzecz fundacji lub wziąć udział w licytacji. Oprócz tego na stronie głównej Onet.pl przeprowadzano relację na żywo w formie tekstów i materiałów wideo. Relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze zbiórką przygotowały m.in. Wyborcza.pl, Wp.pl, Radio Zet, Gazeta.pl, Antyradio. „Fakt” opublikował rozmowę z Teresą i Ryszardem Adamowiczami, rodzicami zamordowanego prezydenta Gdańska, którzy na łamach tabloidu powiedzieli, że nie chcieli, aby syn startował w wyborach na prezydenta Gdańska.

Przez cały weekend finał WOŚP relacjonowało „Dzień dobry TVN”. W niedzielę stacja TVN w specjalnych wejściach podawała informacje związane z Orkiestrą, a TVN 24 przez cały dzień relacjonował przebieg zbiórki, w tym na stronie Tvn24.pl (TVN Discovery Polska jest gospodarzem i partnerem 28. finału).

Do pomocy media i dziennikarze włączyli się także poprzez aukcje charytatywne, prowadzone głównie na stworzonej przez Allegro stronie Aukcje.wosp.org.pl.

Wieczorem stacje pokazały „Światełko do nieba”. Informacje o Orkiestrze pojawiły się także w głównych wydaniach wieczornych dzienników. Pokazały je „Fakty”, „Wydarzenia” i „Wiadomości”. Stacje TVN i Polsat podsumowały tegoroczny finał WOŚP, podając przede wszystkim informacje o biciu rekordów. Polsat rozpoczął „Wydarzenia” czterominutowym materiałem o WOŚP. Po nim wyemitował krótszy, przypominający tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany przez nożownika podczas ubiegłorocznego finału.

W „Faktach” TVN również rozpoczęto wydanie od informacji o Orkiestrze. Pokazano zarówno warszawskie studio WOŚP, jak i migawki m.in. z Łodzi, Rzeszowa, Bydgoszczy i Sopotu, a także jak Orkiestra gra za granicą. W dalszej części wydania wyemitowano materiał o Adamowiczu. Pokazano też relację z Gdańska, w tym wypowiedzi Magdaleny Adamowicz, wdowy po prezydencie, i Aleksandry Dulkiewicz, obecnej prezydent Gdańska. Jeszcze przed „Faktami” na antenie pojawił się Jurek Owsiak, któremu w imieniu Discovery i TVN prezes zarządu Piotr Korycki wraz z Edwardem Miszczakiem przekazali 200 tys. zł. Towarzyszyła im reporterka Katarzyna Kolenda-Zaleska.