Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpatrzyła cztery skargi, jakie wpłynęły do niej po jesiennych wyborach parlamentarnych. Wszystkie dotyczyły nierównego traktowania kandydatów opozycji przez media publiczne. W trzech przypadkach członkowie Rady nie dopatrzyli się naruszenia ustawy o radiofonii i telewizji, w jednym – dotyczącym zestawienia we „W tyle wizji” i „Wiadomościach” kandydatów Konfederacji z bohaterami „Muminków” – zwrócili uwagę nadawcy na przerysowaną formę.
Skarga skierowana przez poseł Krystynę Skibińską, dotyczyła nierównego traktowania kandydatów w programie Radia Gorzów. Serwisy informacyjne rozgłośni miały pomijać wiadomości na temat konferencji prasowej kandydatki. Z kolei skarga szefa Sztabu Wyborczego KKW Koalicja Obywatelska PO .N i PL Zieloni Pomorza Zachodniego – dotyczyła sposobu informowania o prezentacji programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej dla Pomorza Zachodniego w programie TVP3 Szczecin i w Polskim Radiu Szczecin. Trzecia skarga została zgłoszona przez posła Michała Stasińskiego, a dotyczyła nierównego traktowania komitetów wyborczych w audycjach z cyklu „Zbliżenia” na antenie TVP 3 Bydgoszcz.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w żadnym z tych trzech przypadków nie dopatrzyła się naruszenia przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, obowiązujących nadawców publicznych.
Ostatnią skargę skierował pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość. Dotyczyła ona sposobu informowania w programach telewizji publicznej o programie i działaniach tego ugrupowania. Jako przykład podano w skardze wydanie „Wiadomości” TVP z dni 21, 26 i 29 września 2019 r. oraz audycję „W tyle wizji” – wydanie z 5 września 2019 r. Zamieszczono w niej materiał, w którym kandydatów do Sejmu RP startujących z list Konfederacji porównano do postaci z bajki „Muminki”.
– Przekaz utrzymany był w formie prześmiewczej. Przewodniczący KRRiT skierował do TVP SA wystąpienie, w którym zwrócił uwagę, iż prezentacja kandydatów ugrupowania startującego w wyborach do Sejmu RP nie powinna sprowadzać się wyłącznie do przekazów o charakterze satyrycznym – informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.
Wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 roku. Bezpośrednio przed głosowaniem – od 27 września do 6 października – 15-osobowy zespół Towarzystwa Dziennikarskiego prowadził monitoring głównych wydań programów informacyjnych telewizji publicznej, Polsatu i TVN oraz serwisów informacyjnych Programu Pierwszego i Trzeciego Polskiego Radia. Celem było sprawdzenie, jak publiczne media wywiązują się z obowiązku przestrzegania w audycjach wymogów pluralizmu, bezstronności, wyważenia i niezależności, wynikające z Ustawy o radiofonii i telewizji.
Stwierdzono m.in., że „Wiadomości” TVP w trakcie kampanii sprzyjają wyłącznie partii rządzącej, jednocześnie ośmieszając polityków opozycji, a „TVP prowadzi jawną i brutalną agitację wyborczą partii rządzącej”.