Korespondent PAP w Sztokholmie, Daniel Zysk, zarzuca redakcji „Super Expressu” (Grupa ZPR Media) bezprawne opublikowanie prywatnych materiałów z bankietu po wręczeniu nagród Nobla. – To chamstwo, kradzież i brak szacunku – komentuje dziennikarz. Monika Polewska, rzecznik prasowa wydawnictwa zapewnia nas, że sprawa jest wyjaśniana, ale redakcja powstrzymuje się od komentarza.
Daniel Zysk, korespondent Polskiej Agencji Prasowej od ponad 10 lat, w sobotę stwierdził na Facebooku, że jego prywatne materiały i informacje z bankietu noblowskiego zostały wykorzystane przez redakcję „Super Expressu” do zrobienia zdjęciowej rozkładówki. Dziennikarz podkreślił, że nastąpiło to bez jego zgody, a nawet bez wiedzy.
– To chamstwo, kradzież i brak szacunku dla mojej pracy. Jak to możliwe, że wykorzystano moje zdjęcia i informacje do publikacji bez mojej zgody? Czy ktoś skontaktuje sie ze mną z redakcji w tej sprawie? – napisał korespondent PAP. Na rozkładówkę gazety trafiły m.in. zdjęcie Olgi Tokarczuk i dań serwowanych na bankiecie, a także informacje o środkach transportu i zaserwowanym menu.
W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Daniel Zysk podkreśla, że cała sytuacja jest mocno niezręczna, tym bardziej że swoje informacje i fotografie zamieścił na zamkniętym profilu facebookowym, niedostępnym osobom postronnym. – Robiłem te zdjęcia podczas bankietu noblowskiego jako osoba prywatna. Zostałem zaproszony przez Akademię Szwedzką jako gość. Jest mi przykro, że zostały udostępnione przez gazetę i w ten sposób upublicznione – mówi. Zaznacza też, że redakcja „Super Expressu” miała możliwość skontaktowania się z nim przed publikacją, choćby dlatego, że zna się z wicenaczelnym „SE” Hubertem Biskupskim ze wspólnej pracy w „Życiu Warszawy”.
Hubert Biskupski nie odpowiedział na naszą prośbę o skomentowanie tej sytuacji. Rzeczniczka prasowa ZPR Media, Monika Polewska, zapewnia nas, że sprawa jest właśnie wyjaśniana wewnątrz wydawnictwa. – Postaramy się wyjaśnić ją jak najszybciej – mówi Polewska.
W październiku 2019 roku średnia sprzedaż ogółem „Super Expressu” wyniosła 110 595 egz., o 2,18 proc. mniej niż rok wcześniej.