Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do szefowej Polskiego Radia 24 z prośbą o wyjaśnienie dlaczego rozwiązano umowę z Łukaszem Warzechą. Odpowiedział mu prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, którego zdaniem zakończenie współpracy z dziennikarzem „nie stanowiło naruszenia swobody dziennikarskiej”.
O tym, że publicysta nie będzie już prowadzić w Polskim Radiu 24 niedzielnej audycji „Wróżenie z Faktów” Łukasz Warzecha poinformował w połowie listopada br., kiedy stwierdził, że zrezygnowano ze współpracy z nim, nie podając żadnej przyczyny.
O przywrócenie do pracy Warzechy zaapelowała szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP Jolanta Hajdasz. W oficjalnym stanowisku oceniła, że usunięcie doświadczonego dziennikarza z anteny „psuje publiczną debatę”, sprawą publicysty zajęła się także rada programowa Polskiego Radia, o wyjaśnienie sytuacji zaapelowała również Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Głos zabrał również Rzecznik Praw Obywatelskich, który poprosił szefową Polskiego Radia 24 Joannę Turek o wyjaśnienie przyczyn zakończenia współpracy i o to, jak prowadzona jest polityka kadrowa nadawcy. W swoim zapytaniu bazował przy tym na informacjach podanych przez portal Wirtualnemedia.pl.
– Zwraca też (Rzecznik) uwagę na konstytucyjne oraz międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych, których ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze (zasada pluralizmu) – można było przeczytać w stanowisku RPO.
Adam Bodnar przypominał też, że zasada ta odnosi się też do różnorodności przekazywanych informacji (pluralizm wewnętrzny). – Przestrzeganie zasady pluralizmu wewnętrznego ma istotny wpływ na jakość prezentowanych przez media informacji i jest warunkiem wypełniania przez nie swej misji – kończy Rzecznik Praw Obywatelskich.
Prezes PR: zakończenie współpracy nie stanowiło naruszenia swobody dziennikarskiej
Rzecznik otrzymał już odpowiedzi na pytanie o powody zakończenia przez Polskie Radio współpracy z Łukaszem Warzechą. Prezes rozgłośni Andrzej Rogoyski ocenił, że „nie stanowiło to naruszenia swobody dziennikarskiej”. Jednocześnie stwierdził, że „w pełni podziela zdanie RPO, iż media publiczne powinny wykazywać się szczególną troską o zapewnienie pluralizmu przekazywanych treści, a także swobody pracy dziennikarzom”.
Zapewnił także, że w Polskim Radiu „wszelkie kwestie odnoszące się do polityki personalnej funkcjonują w oparciu o przejrzyste zasady, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy oraz redaktora naczelnego”. – Polskie Radio jako rozgłośnia, której podstawowym celem jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce, w pełni szanuje i respektuje wszelkie prawa oraz wolności człowieka i obywatela – w tym tak istotną wolność słowa oraz wolność mediów, wyrażone w art. 14 oraz art. 54 ust. 1 Konstytucji. (…) W duchu tychże wartości kreowana jest także polityka redakcyjna oraz podejmowane są wszystkie decyzje personalne – uzasadnił w odpowiedzi do RPO Andrzej Rogoyski.
Łukasz Warzecha prowadził program „Wróżenie z Faktów” w Polskim Radiu 24 od 2016 roku. Co niedzielę zapraszał publicystów i – analizując bieżące wydarzenia – rozmawiał z nimi o tym, co może przynieść kolejny tydzień. Audycja nadawana była o godz. 18.06 do 19.00, ostatnie wydanie Warzecha poprowadził w 10 listopada. Gośćmi byli Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl oraz Karol Gac z serwisu DoRzeczy.pl.
Polskie Radio umieściło kolejną audycję Warzechy w ramówce na niedzielę, 17 listopada. Ale 12 listopada Warzecha poinformował, że stacja bez uprzedzenia podziękowała mu za współpracę i kolejnych audycji już nie będzie. – Nie podano mi żadnego uzasadnienia, muszą je sobie Państwo sami odgadnąć. Wszystkim słuchaczom mojej audycji oraz wielu jej gościom bardzo dziękuję – napisał publicysta na Twitterze.
W okresie od września do listopada br. Polskie Radio 24 zanotowało 0,7 proc. udziału w rynku radiowym, co stanowiło wzrost o 0,1 pkt. proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.