Rada Mediów Narodowych powoła prezesa Radia Poznań i dyrektorów oddziałów TVP

Kamińska w zarządzie Polskiego Radia

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański

Rada Mediów Narodowych podczas najbliższego posiedzenia zajmie się m.in. powołaniem nowego prezesa Radia Poznań oraz dyrektorów TVP Kraków, TVP Łódź, TVP Katowice, TVP Olsztyn, TVP Bydgoszcz i rozpatrzeniem wniosku prezesa Polskiego Radia o mianowanie Agnieszki Kamińskiej na członka zarządu spółki – wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Ostatnie posiedzenie Rady Mediów Narodowych miało miejsce w połowie września, kolejne było planowane na 10 grudnia, ale ze względu na fakt, że jeden z członków Rady nie mógłby się na nim pojawić, zdecydowano się na przesunięcie terminu posiedzenia.

Kolejne planowane jest na 23 grudnia br., o czym poinformował nas już kilka dni temu przewodniczący Rady Krzysztof Czabański.

Porządek obrad – na wniosek szefa Rady – uzupełniono przede wszystkim o rozpatrzenie propozycji zmian w zarządzie Polskiego Radia, w związku z wnioskiem prezesa Andrzeja Rogoyskiego o poszerzenie jego składu. Zaproponował on kandydaturę Agnieszki Kamińskiej – obecnej dyrektor Jedynki – na członka zarządu, o czym pisaliśmy wczoraj jako pierwsi.

– Pani Agnieszka Kamińska dała się poznać w krótkim czasie jako bardzo dobry i sprawny dyrektor Programu 1 Polskiego Radia, tak od strony programowej, jak i redakcyjno-zarządczej. Uzupełnienie zarządu o panią Agnieszkę Kamińską pozwoli mi na jeszcze sprawniejsze zarządzanie Polskim Radiem, zwłaszcza w części programowej – uzasadnił Andrzej Rogoyski w piśmie do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Głosowanie w tej sprawie wydaje się być tylko formalnością – przypomnijmy, że większość głosów w Radzie Mediów Narodowych ma troje polityków PiS: przewodniczącym jest były poseł tej partii Krzysztof Czabański, a członkami posłanka Joanna Lichocka i europosłanka Elżbieta Kruk. Ponadto w RMN są Juliusz Braun (wskazany przez PO) oraz Grzegorz Podżorny (z rekomendacji Kukuz ’15).

Agnieszka Kamińska została szefową Jedynki Polskiego Radia w lutym 2019 roku. Od marca 2018 roku do stycznia 2019 była wiceszefową Polskiego Radia 24. Wcześniej przez 12 lat była związana z Telewizją Polską jako wydawca i redaktor prowadząca programy historyczne. W swojej karierze była związana m.in. z „Uważam Rze Historia”, „Rzeczpospolitą”, TVP3 Białystok i Polskim Radiem Białystok.

Poprzednio członkiem zarządu Polskiego Radia był Mariusz Staniszewski, został wybrany w lutym 2017 roku w konkursie przeprowadzonym przez Radę Mediów Narodowych. Odwołano go w marcu br., według nieoficjalnych informacji z powodu rozbieżności zdań z Andrzejem Rogoyskim. We wrześniu Staniszewski został prezesem państwowej firmy Techfilm.

Jak wynika z informacji Wirtualnemedia.pl wśród kandydatów na nowego szefa Programu I Polskiego Radia są wymieniani Małgorzata Raczyńska-Weinsberg (doradca zarządu TVP) oraz Joanna Turek, szefowa Polskiego Radia 24.

Powołanie szefa Radia Poznań i dyrektorów oddziałów TVP

Rada ma się zająć również zmianami personalnymi w Radiu Poznań – Piotr Bernatowicz złożył oświadczenie o rezygnacji z funkcji prezesa – decyzją ministra kultury Piotra Glińskiego został dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W sprawie powołania go na to stanowisko nie odbył się żaden konkurs. Natomiast w związku z rezygnacją Bernatowicza, członkowie RMN mogą przesyłać propozycje kandydatur na szefa poznańskiej rozgłośni publicznej do piątku, 20 grudnia br.

Zarząd Telewizji Polskiej złożył również wniosek do Rady o zgodę na powołanie na dyrektora oddziału terenowego TVP w Krakowie (zarząd złożył wniosek o powołanie na stałe p.o. Rafała Marka), w Łodzi (szefem ma zostać Błażej Kronic, obecnie pełniący obowiązki), Katowicach (p.o. jest Maciej Wojciechowski), Olsztynie, Bydgoszczy. W ostatnim oddziale – w TVP Bydgoszcz ma nim być Michał Rybicki, który redaktorem naczelnym i p.o. dyrektora oddziału jest już od początku września br. Zastąpił Annę Raczyńską.

Dodatkowo Rada ma się zająć określeniem minimalnego udziału audycji tworzonych przez oddziały terenowe TVP w programach ogólnokrajowych w 2020 roku, uzupełnianiem składu rady programowej Radia Gdańsk (Adam Chmielecki zrezygnował, ponieważ został wybrany prezesem rozgłośni, kandydatem jest Małgorzata Kuźma, ostatnio nadzorująca projekty wydawnicze współfinansowane z FOŚiGW w Gdańsku, w przeszłości m.in. redaktor naczelna magazynu „Solidarność”); TVP Bydgoszcz (Jarosław Chmielewski zrezygnował, Witold Dzierżak jest kandydatem klubu PiS); oraz TVP Kraków (zrezygnował Mateusz Małodziński, kandydatem klubu PiS jest Krzysztof Durek – od 2010 roku radny Krakowa).

Kadencja Rady Mediów Narodowych trwa 6 lat – obecna zakończy się w 2022 roku. Członkom Rady przysługuje miesięczna zapłata w kwocie przeciętnego wynagrodzenia, a przewodniczącemu Rady – półtorakrotności przeciętnego wynagrodzenia (według danych GUS-u).