Kidawa-Błońska ogłasza program wyborczy KO: likwidacja abonamentu rtv, darmowy internet dla młodych

Małgorzata Kidawa-Błońska

Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej ogłosiła założenia programowe na wybory parlamentarne. Najważniejsze postulaty dotyczące mediów to likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego, naprawa mediów publicznych oraz darmowy internet dla osób do 24. roku życia. Hasło główne ugrupowania brzmi:

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej poinformował, że jeśli KO wygra w nadchodzących wyborach parlamentarnych to jej kandydatką na premiera będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, a nie on sam.

W piątek Kidawa-Błońska przedstawiła program formacji w oparciu o tzw. Szóstkę Schetyny. Zakłada ona: wprowadzenie akt odnowy demokracji, naprawę służby zdrowia – kolejki do lekarza maksymalnie do 21 dni, przywrócenie nocnych dyżurów, zmniejszenie umieralności chorych na raka w oparciu o pieniądze z Unii Europejskiej, odciążenie lekarzy poprzez zmniejszenie biurokracji; zmiana podejścia do środowiska naturalnego i nacisk na ekologię; dbanie o prawa obywatelskie, prawa kobiet i osób niepełnosprawnych; walka z przemocą domową i wprowadzenie związków partnerskich; wprowadzenie opieki domowej nad seniorami; pakiet dla przedsiębiorców.

Kidawa-Błońska zapowiada media prawdziwie publiczne

W swoim wystąpieniu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła też o kulturze i mediach. – Niektórzy uznali, że nienawiść się opłaca. To cały system: szpiegujące drony, farmy trolli, media. Skrajne emocje są skrajnie rozbudzane. Tylko po co? Spirala złości wydaje się nie do zatrzymania. Musimy znaleźć w sobie siłę, aby to przerwać – stwierdziła.

Wśród obietnic wyborczych znalazł się darmowy internet dla osób do 24. roku życia, co ma zapobiec „wykluczeniu cyfrowemu” młodych.

Odnosząc się do kwestii mediów publicznych, kandydatka KO na premiera zapowiedziała także brak cenzury, przejrzystość wsparcia dla twórców i system stypendialny. Inne postulaty to naprawa mediów publicznych oraz likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Wśród obietnic padła także możliwość odpisania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Taki mechanizm mogą stosować określone zawody, m.in. dotyczące architektury, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, dziennikarstwa, sztuki aktorskiej i estradowej, publicystyki. Z początkiem ub.r. limit odpisów na koszty uzyskania przychodów poniesiono już został podwyższony z 42,8 do 85,5 tys. zł.

Hasłem wyborczym Koalicji Obywatelskiej jest „Jutro może być lepsze”.

Koniec abonamentu rtv zapowiada też PiS

W lipcu br. odbyło się forum programowe Koalicji Obywatelskiej, podczas którego mówiono m.in. o konieczności reformy mediów publicznych. Propozycje te zakładały stworzenie holdingu radiowo-telewizyjnego, likwidację abonamentu RTV i Rady Mediów Narodowych oraz finansowanie TVP i Polskiego Radia z budżetu państwa.

Według tamtego założenia system finansowania mediów publicznych miałby być oparty o dotację z budżetu państwa w wysokości od 1 mld do 2 mld zł rocznie. Przerwano by również kadencję obecnego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (zaplanowanej do połowy 2022 roku).

Według nowych zasad członkowie KRRiT mają być powoływani na kadencje różnej długości: dwu-, cztero- i sześcioletnie, co miałoby spowodować, że aktualnie rządzący nie mieliby wskazywać pełnego składu KRRiT. Dodatkowo Rada Mediów Narodowych zostałaby zlikwidowana.

Pomysł finansowania mediów publicznych z budżetu nie jest tylko propozycją KO – media publiczne w kolejnej kadencji miałyby być w ten sposób zasilane również według obietnic PiS.

W mijającym tygodniu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju zapowiedział to wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski. Wcześniej do sprawy odnosił się już przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Do tej pory – mimo zapowiedzi – partia rządząca nie zmieniła systemu finansowania TVP, Polskiego Radia i ośrodków regionalnych PR.