Prace nad uruchomieniem kanału TVP Wilno trwały co najmniej kilka miesięcy, jego start publiczna telewizja zapowiadała już w ubiegłym roku. W marcu br. prezes TVP Jacek Kurski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podpisali porozumienie w sprawie utworzenia, współfinansowania i dystrybucji tej stacji. Początkowo TVP Wilno miało rozpocząć działalność w maju br., ale prace uległy opóźnieniu.
Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój podano oficjalną datę startu nadawania – będzie to 17 września o 17.30 (czasu polskiego; 18.30 czasu litewskiego).
Kanał będzie emitowany na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Ma być skierowany do Polaków mieszkających w tamtym regionie, których interesuje polska historia, kultura oraz wydarzenia. Jak podaje publiczny nadawca, „głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego”.
Programy TVP Polonia, pasmo „Info Wilno”
Początkowo kanał nie będzie nadawał przez 24 godziny na dobę. W ramówce – w popołudniowym paśmie – będzie można zobaczyć m.in. pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku) program „Info Wilno”, w którym mają znaleźć się wiadomości lokalne oraz najważniejsze informacje z Litwy.
Program TVP Wilno będzie się składać z ramówki TVP Polonia oraz z bloku przygotowanego dla mieszkańców Litwy, którego emisja będzie trwać od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego). Spośród polskich produkcji ma być emitowany „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” czy „Ojciec Mateusz”. W soboty będą pokazywane filmy o tematyce historycznej, a w tygodniu cykle reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”. W ramówce znajdą się także programy dla dzieci oraz rozrywkowe: „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki” oraz odcinki „Szansy na sukces”.
Zespół dziennikarski stanowią bardzo młode osoby, które uczą się zawodu od zera, przechodzą one regularne szkolenia. Redakcja i zaplecze techniczno-technologiczne znajduje się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Nad projektem ze strony Telewizji Polskiej czuwała od marca br. Marzena Paczuska, wiceprezes TVP (od czasu powołania do zarządu). – Chcemy, żeby TVP Wilno wzmocniło poczucie tożsamości Polaków mieszkających na Litwie. Naszym celem jest również rozwijanie przyjacielskich relacji polsko–litewskich. Będzie to antena, która łączy – argumentowała Marzena Paczuska podczas konferencji w Krynicy.
Dodała też, że jest to projekt, który „publiczny nadawca traktuje w kategorii misji, której nie wypełnia żadna z komercyjnych stacji”.
Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz, niegdyś korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji będzie koordynować Mirosłav Ciunovic, zastępca dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.
Podczas konferencji prasowej w Krynicy-Zdrój, organizowanej przez Telewizję Polską zarówno marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, jak i wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślali, że „ta inicjatywa jest szczególnie ważna z punktu widzenia interesu państwa, ponieważ kanał ten będzie prezentować prawdę o Polsce i polską rację stanu”.
Projekt jest współfinansowany ze środków ministerstwa spraw zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.