W niedzielę podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę podziękowania dla społeczności skupionej wokół stacji wyrazili premier Mateusz Morawiecki i minister Paweł Mucha w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy. Natomiast założyciel rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk skrytykował Telewizję Polską za filmy, które jego zdaniem prezentują złe wzorce rodzinne.
Tegoroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę w tym roku odbyła się pod hasłem „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!, słynnym fragmentem kazania Jana Pawła II wygłoszonego na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas pielgrzymki w 1979 roku. Głównym elementem była msza święta w niedzielę odprawiona pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca.
W nabożeństwie wzięło udział wielu ważnych polityków obozu rządzącego, m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wiceszef kancelarii prezydenta RP Paweł Mucha, ministrowie Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak oraz wiceprezes PiS i były minister Joachim Brudziński.
Andrzej Duda: życzę ojcu dyrektorowi błogosławieństwa bożego
Podczas uroczystości Paweł Mucha odczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent zwrócił w nim uwagę, że nasza wspólnota narodowa opiera się na dwóch fundamentach: miłości do ojczyzny i wartościach chrześcijańskich. – Dlatego jako prezydent Rzeczypospolitej chcę dzisiaj wyrazić moją wdzięczność za wszystkie lata służby w Polsce, za podtrzymywanie ducha patriotyzmu, za krzewienie polskiej kultury i tradycji, za troskę o naszą przyszłość, wreszcie za olbrzymi wkład w utrzymanie łączności z naszymi rodakami za granicą – stwierdził.
Przypomniał też, że w tym roku po raz pierwszy będzie obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych,. – Będziemy czcić ich pamięć 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, którego funkcjonariusze komunistycznej SB uprowadzili i bestialsko zamordowali tego właśnie dnia w 1984 r. Niech to nowo ustanowione święto stanie się okazją, by wyrazić naszą wdzięczność wszystkim tym, którzy spiesząc z duchową posługą, stanęli jednocześnie w obronie naszej wolności i suwerenności, płacąc za to najwyższą cenę – napisał prezydent.
Ponadto podziękował Rodzinie Radia Maryja za budowanie jedności i obronę godności człowieka.
– Za ten mocny i wyrazisty głos w obronie wartości budujących naszą tożsamość i w obronie godności każdego człowieka chcę dziś raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować. Życzę wszystkim uczestnikom XXVIII Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę oraz wszystkim słuchaczom Radia Maryja, widzom TV Trwam i czytelnikom „Naszego Dziennika”, całej Rodzinie Radia Maryja, radości płynącej z doświadczenia wspólnoty, a ojcu dyrektorowi i ojcom redemptorystom błogosławieństwa bożego oraz kolejnych lat w służbie Kościołowi i Polsce – napisał Andrzej Duda.
Mateusz Morawiecki: dziękuję za walkę o wiarę i o lepszą Polskę
Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił symboliczne znaczenie Jasnej Góry. – To jest miejsce niezwykłe – miejsce żywej wiary i żywego patriotyzmu. Miejsce, gdzie przez wieki obrona polskości zrosła się z obroną chrześcijaństwa, obroną naszej kultury i tradycji. Ta obrona nas ukształtowała. Owoców tej walki nie wolno nam dzisiaj porzucić – podkreślił.
– W dziejach Polski są momenty uprzywilejowane i są miejsca uprzywilejowane. Jasna Góra jest takim miejscem, gdzie byliśmy przyparci do muru. Często Polska była w oblężeniu. Tu w czasie Potopu Szwedzkiego. Kilka lat wcześniej Zbaraż, później Bar, w czasie konfederacji barskiej czy Westerplatte – przypomniał szef rządu. – Ale jesteśmy dumni z naszych wielkich zmagań. One zawsze potwierdzały, że Polska i Polacy nie poddają się w walce o solidarność, wiarę – o chrześcijaństwo – zaznaczył.
– Dlatego dziękuję wszystkim wam drodzy pielgrzymi, którzy macie odwagę walczyć o Polskę, wstawiać się za naszymi chrześcijańskimi wartościami. Bo taki dzisiaj jest czas, że to wymaga odwagi – stwierdził Morawiecki.
Zapewnił, że „my w każdej chwili, w każdym dniu wybieramy tę lepszą drogę – drogę ku silnej, wielkiej i pięknej Rzeczypospolitej”. – Ten wybór jest zawsze przed nami. Nie możemy z niego zejść na manowce. Jest też droga pośrednia – droga pusta, ponura, donikąd. Chcemy wszystkich tych, którzy są na takiej drodze przyłączyć do nas. Polska musi być jednością. Chcemy zjednoczenia naszego całego narodu pod biało-czerwonym sztandarem – zadeklarował premier.
O. Rydzyk krytykuje Konwencję Stambulską i TVP
Z kolei ojciec Tadeuszu Rydzyk w swoim przemówieniu odniósł się również do niektórych z bieżących spraw społecznych i politycznych. Przede wszystkim skrytykował ataki na duchownych i Kościół związane z zarzutami pedofilii. Docenił natomiast to, że w ostatnim czasie wierni modlą się za księży.
– Nie zauważacie tego, co się dzieje? To aż wstyd mówić, bo nigdy takich słów nie wymawialiśmy. A na księży co wygadują i to akurat „ubrał się diabeł w ornat i na Mszę dzwoni”. Radzę wam wszystkim kupić książkę „Pedofilią w Kościół”, przeczytać i przeanalizować sobie, bo oni szykują się dalej. Najpierw jakie propagandy robią, a później w księży – ocenił o. Rydzyk.
Zaapelował też do rządzących, żeby nie dopuścili do wejścia w życie w Polsce tzw. Konwencji Stambulskiej. – Ta Konwencja Stambulska, jak nie będzie odwołana – jest tu pan minister Kownacki (Bartosz Kownacki w latach 2015-2018 był wiceministrem obrony narodowej – przyp.), zna się na prawie – to co będzie? Będą wchodzić gorzej niż nóż w masło. A nie odwołali tego. Platforma wprowadziła i PSL, a ci nie odwołali – skrytykował redemptorysta.
– Dobrze, że jest 500+, dobrze, że są pieniądze na chleb, ale chleb to nie wszystko – jeszcze duch. Jesteśmy katolikami, to i w rządzie trzeba być katolikiem, i w parlamencie trzeba być katolikiem, i w urzędach trzeba być katolikiem, a nie zostawiać katolicyzmu za drzwiami. I o taką Polskę chodzi – zaznaczył.
Gorzkich słów o. Rydzyk nie szczędził również mediom, które jego zdaniem poprzez filmy i seriale próbują narzucić w Polsce ideologię gender. – W telewizji publicznej za pieniądze Polaków i katolików puszcza się filmy, które źle przedstawiają rodzinę. Wzorce złe – rozwód za rozwodem, partner za partnerem. Geje i wszyscy inni, LGBT. Coś obrzydliwego. Puszczają w TVP. Jaka to dobra zmiana? – spytał założyciel Radia Maryja.
Ponadto zaapelował do wiernych, żeby stawali w obronie życia poczętego. – Upominajcie się. I o to ratowanie życia też upominajmy się. My za cicho mówimy. Ta aborcja eugeniczna – a to zabijanie, bo mówią, że to dziecko jest chore, to go zabić. Żadnego nie wolno zabić. Nikogo, bo Pan Bóg się o to upomni – podkreślił o. Rydzyk.
Politycy PiS regularnie na urodzinach i pielgrzymce Radia Maryja
Od przejęcia władzy przez PiS politycy obozu rządzącego regularnie uczestniczą w grudniowych rocznicach uruchomienie Radia Maryja oraz organizowanych w lipcu pielgrzymkach społeczności tej stacji na Jasną Górę.
Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda i ówczesna premier Beata Szydło skierowali listy do uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. – Audycje Radia Maryja, programy Telewizji Trwam i publikacje „Naszego Dziennika” łączą rodaków w kraju i Polonię za granicą – stwierdził prezydent. – Nie byłoby tej i innych pielgrzymek Rodziny Radia Maryja, gdyby nie Wasz przewodnik, Ojciec Tadeusz. Jego posługa, jego dzieło zasługuje na wyrazy szacunku i wdzięczności – oceniła Beata Szydło.
W grudniu 2017 roku w urodzinach Radia Maryja brało udział wielu ministrów i wiceministrów oraz parlamentarzystów PiS. Odczytano wtedy listy z podziękowaniami i gratulacjami m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Rok później też odczytano list od Andrzeja Dudy, a przemawiał premier Mateusz Morawiecki. Natomiast o. Tadeusz Rydzyk w swoim wystąpieniu wytknął PISF-owi dotację na „Kler”, oraz skrytykował Ruch za zaległości finansowe wobec „Naszego Dziennika”.
Radio Maryja od prawie 28 lat
Radio Maryja zaczęło nadawanie 8 grudnia 1991 roku. Początkowo stacja emitowała programy przez 14 dni na dobę i była dostępna tylko w regionie kujawskim. Stopniowo rozbudowała ramówkę na całą dobę i zasięg do ogólnopolskiego. Właścicielem stacji jest Prowincja Warszawska Redemptorystów.
W lipcu ub.r. Radio Maryja otrzymało od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na kolejne 10 lat, jednocześnie zawarło umowę z Emitelem odpowiadającym za emisję rozgłośni.
Według badania Radio Track od marca do maja br. Radio Maryja miało 1,7 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 2,1 proc. rok wcześniej.