Film „Tylko nie mów nikomu”, przygotowany przez Tomasza Sekielskiego we współpracy z Markiem Sekielskim (jako producentem) opowiada o kilku osobach, które w dzieciństwie były molestowane seksualnie przez duchownych. Sprawcy po latach są nagrywani ukrytymi kamerami, niektórzy przyznają się do winy i przepraszają swoje ofiary, inni twierdzą, że molestowane osoby same tego chciały.
W filmie ujawniono nowe fakty – czyny pedofilskie popełnili były kustosz sanktuarium w Licheniu Eugeniusz M., a także ks. Franciszek Cybula, były kapelan oraz spowiednik prezydenta Lecha Wałęsy (zmarł w lutym br.).
Dokument został udostępniony na YouTubie w sobotę po południu. Zaraz po premierze chwaliło go wielu dziennikarzy, a oświadczenia z przeprosinami dla ofiar duchownych pedofilii wystosowali prymas Polski abp Wojciech Polak i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W poniedziałek jeden z księży pokazanych w filmie, jak wbrew zakazowi sądowemu wydanemu w ramach wyroku za molestowanie nieletnich dziewczyn prowadzi rekolekcje dla dzieci, zwrócił się do papieża o przeniesienie w stan świecki. Natomiast politycy obozu rządzącego i Koalicji Europejskiej zapowiedzieli zaostrzenie kar za pedofilię.
Z kolei we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawili konkretne projekty przygotowane przez rząd, m.in. zniesienie przedawnienia się przestępstw pedofilii oraz podwyższenie limitu karnego do 30 lat więzienia. Ziobro jako prokurator generalny powołał też zespół prokuratorów, który przeanalizuje pod kątem naruszeń prawa wydarzenia przedstawione w filmie. Pedofilia w Kościele jest także głównym tematem programów informacyjnych w telewizjach newsowych oraz tekstów i publikacji dziennikarzy.
Dokument w TVN, Telewizji WP i na VOD.pl
Tomasz i Marek Siekielscy środki na realizację filmu zebrali w serwisie Patronite – w ramach zbiórki pozyskali 450 tys. zł od 2,5 tys. osób. W związku z tym nie zamierzają go dystrybuować odpłatnie.
– Jesteśmy w stanie nieodpłatnie udostępnić licencję ogólnopolskim telewizjom. Mogą zgłaszać się do producenta filmu, Marka. Jeśli znajdzie się zainteresowana telewizja, to udzielimy jej licencji – powiedział Tomasz Sekielski w poniedziałek portalowi Wirtualnemedia.pl.
Pierwszą stacją, jaka zdecydowała się na emisję dokumentu była Telewizja WP, która pokazała go w czwartek, 16 maja o 23 oraz nada go jeszcze w piątek – o 23.00 oraz w niedzielę – o północy. Film jest także dostępny w serwisie VOD.pl (należącym do RASP).
Spytaliśmy ogólnopolskie stacje czy są zainteresowane nabyciem bezpłatnej licencji od braci Sekielskich. Telewizja Polsat odpowiedziała nam, że „nie komentuje sprawy”, a TV Puls odpowiedziała, że „w najbliższych dniach nie uda się uzyskać na ten temat komentarza”. Telewizja Polska w ogóle nie odpowiedziała na nasze pytanie.
W czwartek w godzinach wieczornych portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że na emisję „Tylko nie mów nikomu” zdecydowała się telewizja TVN. Dokument braci Sekielskich u tego nadawcy na głównej antenie będzie można obejrzeć w piątek, 17 maja o godz. 23.00.
Rekordy oglądalności na YouTubie
„Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich od soboty po południu stopniowo stawał się hitem na YouTubie. Obecnie jego licznik wskazuje ponad 18,5 mln wyświetleń.
Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie biuro prasowe YouTube’a w Polsce, które porównało „Tylko nie mów nikomu” z trzema filmami, które były hitami w serwisie w naszym kraju.
Dokument opublikowany 11 maja br. w ciągu pierwszej doby obejrzało 3,8 mln widzów. Drugi: „Taconafide – Parodia” widziało 1,3 mln widzów w pierwszych 24 godzinach (opublikowano go 15 maja br.). Z kolei „Miłość w Zakopanem” (opublikowany 23 kwietnia 2017 roku) w ciągu pierwszych 24 godzin widziało 85 tys. Hitem był film o Pająku Gigancie autorstwa SA Wardęgi – 5,3 mln widzów w pierwszych 24 godzinach od publikacji (video pojawiło się w serwisie 4 września 2014 roku).
Jak podało nam biuro prasowe YouTube’a, film pojawił się na liście trendów serwisu nie tylko w Polsce, ale również w Norwegii (1 miejsce), Islandii (2 miejsce), Irlandii (4 miejsce), Holandii (19), Belgii (25), Szwecji (27), Danii (36) oraz Austrii (43 miejsce – przedstawione dane dotyczą maja br).
Nagroda specjalna od Press Club Polska
Bracia Sekielscy kilka godzin po premierze na YouTubie ogłosili plany kontynuacji filmu. Mają zamiar zorganizować dodatkową zbiórkę w tym celu.
W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Sekielski zdradził, że decyzję dotyczącą szczegółów kontynuacji dokumentu podejmą w ciągu tygodnia – dwóch.
– Wtedy będziemy wiedzieć, ile potrzebujemy pieniędzy oraz w jakiej dokładnie formule będziemy go robić. Mamy jeszcze jedną mocną historię do zrealizowania. Nie będziemy uruchamiać kolejnej zbiórki na Patronite. W napisach końcowych w filmie podaliśmy numer konta na który internauci mogą wpłacać pieniądze. Na Patronite nadal będziemy zbierać fundusze na kolejny film o SKOK-ach – powiedział nam dziennikarz.
Dodał, że najważniejszym celem jest to, aby film obejrzało jak najwięcej widzów.
We wtorek Rada Press Club Polska poinformowała, że przyznała Markowi i Tomaszowi Sekielskim nagrodę specjalną za „Tylko nie mów nikomu”.
– Nagrodę przyznaliśmy za stworzenie dokumentu o jednym z najbardziej bulwersujących zjawisk, którym jest pedofilia duchownych. To wyraz wdzięczności dla twórców, którzy przypomnieli, że rolą dziennikarza jest stać po stronie prawdy. To szacunek dla ofiar, których samotny głos nie ma szans na bycie usłyszanym. Jest to także uznanie dla konsekwencji obu nagrodzonych w pokonywaniu przeszkód finansowych i organizacyjnych, które stawały na drodze do ukończenia filmu – uzasadniono w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.Nagrodę wręczono w środę, podczas wieczornej gali.