Podczas gali z okazji 6-lecia Telewizji Republika odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Tworzycie medium, którego największą siłą jest niezależność, służba prawdzie i wierność fundamentalnym wartościom – stwierdził Morawiecki. – Wypełniliście państwo na nim dojmującą lukę, stając się konkurencją dla dominującej na wizji liberalno-lewicowej orientacji ideowej – napisał Kaczyński.
Jubileuszowa gala Telewizji Republika odbyła się w czwartek wieczorem w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Na uroczystości gościło kilkaset osób, m.in. marszałkowie i wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński, Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Stanisław Karczewski i Adam Bielan, prezydencki minister Krzysztof Szczerski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i minister w tej kancelarii Marek Suski.
Podczas gali wręczono kilka nagród przyznanych przez widzów TV Republika. W kategorii Polityka wyróżniona została Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w kategorii Biznes – prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, w kategorii Kultura – Wydawnictwo Biały Kruk, a w kategorii Osobowość Roku – windsurferka Zofia Klepacka (niedawno mocno krytykowała przyjętą w Warszawie kartę LGBT). Natomiast nagrodę Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa odebrał Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Morawiecki: waszą największą siłą jest niezależność, służba prawdzie i wierność fundamentalnym wartościom
Podczas uroczystości odczytano listy od kilkorga nieobecnych polityków. Premier Mateusz Morawiecki złożył gratulacje zespołowi, współpracownikom i przyjaciołom stacji. – Tworzycie medium, którego największą siłą jest niezależność, służba prawdzie i wierność fundamentalnym wartościom. Wasza stacja to wspólne dzieło tych, którzy mieli i nadal mają odwagę zmieniać polski rynek medialny. Cieszę się, że Telewizja Republika zyskuje wciąż nowych widzów, że zaufanie, którym obdarzono Was sześć lat temu, wciąż procentuje – stwierdził szef rządu.
– Podjęliście się trudu odpowiedzialności za naszą Rzeczpospolitą. Od początku istnienia stanęliście po stronie, która wypowiadała się za Polską prawdziwie demokratyczną i wolną. I choć niewielu wierzyło w powodzenie tej misji, zakończyła się ona sukcesem – podkreślił. – Także dziś, gdy przed nami kolejne wyzwania, potrzeba ludzi, którym leży na sercu wspólne dobro. Przed nami decyzje, które zaważą o tym, jak dalej będzie rozwijała się Polska i Europa – napisał Morawiecki.
– Całemu środowisku Telewizji Republika życzę, by podejmowali Państwo wyzwania na miarę marzeń i aspiracji. Jestem przekonany, że ich realizacja będzie służyła, jak dotąd, społeczeństwu i Polsce, przynosząc także Państwu osobistą satysfakcję – ocenił premier.
Szydło: u podstaw stacji są rozsądek, rodzina, religia i Rzeczpospolita
Wicepremier Beata Szydło w swoim liście przypomniała, że pierwsze transmisje Telewizja Republika przeprowadziła 10 kwietnia 2013 roku, w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Choć dzień, w którym Telewizja rozpoczynała swoją działalność, z różnych względów -tak organizacyjno-technicznych, jak i emocjonalnych – nie należał do łatwych, to jednak zanotowała ona rekordową oglądalność. Debiut stacji obejrzało ok. 200 tys. widzów. Ten wielki sukces stał się początkiem historii, która trwa do dziś – opisała poprzednia premier.
– Warto wrócić do tamtych czasów, by przypomnieć sobie, jak nam się wtedy żyło, jacy byliśmy, jakie były nasze dążenia, marzenia i aspiracje. A nade wszystko – jaka była wtedy Polska? W moim głębokim przekonaniu w ówczesnej Polsce trudno było o prawdę. Trudno było o wartości, które legły u podstaw założenia tej stacji, a obrona których jest wpisana w jej misję. Są nimi rozsądek, rodzina, religia i Rzeczpospolita – wyliczyła Szydło.
Złożyła też zespołowi stacji życzenia, by „zapał i chęć dostarczania rzetelnych informacji o wydarzeniach w Polsce i na świecie nigdy nie gasły”, oraz pogratulowała, że „po sześciu latach wielkiego wysiłku, lepszych i gorszych chwil, ale nade wszystko olbrzymiej pracy z przyświecającymi stale tymi samymi, konserwatywnymi wartościami, udało się Państwu zgromadzić rzeszą wiernych widzów”.
Kaczyński: bardzo gratuluję Dorocie Kani
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim liście wymienił natomiast pięć wartości stanowiących przesłanie ideowe TV Republika: rozsądek, rynek, rodzina, religia, Rzeczpospolita.
– Niech misja Telewizji Republika, niech państwa publicystyka, oraz dające wspaniałą szansę na lepsze i bardziej dogłębne rozumienie świata informacje sprawią, że wartości, na których straży państwo stoicie, będą internalizowane przez coraz większą liczbę Polek i Polaków, przez coraz więcej obywateli naszego państwa, dzięki czemu będzie nam coraz bliżej do Polski, której pragniemy, czyli Rzeczpospolitej silnej i nowoczesnej, zasobnej i liczącej się na arenie międzynarodowej, a jednocześnie solidarnej i sprawiedliwej dla wszystkich – stwierdził lider PiS.
Kaczyński życzył TV Republika, by „nieustająco się rozwijała, pozyskiwała kolejne zastępy wiernych widzów oraz zdobywała coraz mocniejszą pozycję na rynku telewizyjnym”. – 6 lat temu wypełniliście państwo na nim dojmującą lukę, stając się konkurencją dla dominującej na wizji liberalno-lewicowej orientacji ideowej. W ten sposób wolna myśl, nieskrępowana schematami poprawności politycznej rzucała wyzwanie stylowi myślenia właściwemu dla establishmentu kompradorskich elit – ocenił.
– Za tę rzuconą ówcześnie rękawicę i codziennie pełną poświęceń, ale przez to piękną pracę dla dobra Rzeczypospolitej chciałbym państwu, byłym i obecnym pracownikom i współpracownikom TV Republika serdecznie podziękować, a także życzyć państwu i waszym rodzinom wszystkiego, co najlepsze. Muszę jeszcze dodać, że dzisiejsza pozycja Telewizji Republika to wielka zasługa pani redaktor Doroty Kani, osoby odważnej, potrafiącej dążyć do wyznaczonego celu i za to jej dziękuję i bardzo gratuluję – dodał prezes PiS.
TV Republika z malejącą oglądalności i nowymi programami
Telewizja Republika zaczęła nadawanie 10 kwietnia 2013 roku w internecie, a 6 maja w przekazie satelitarnym. Od początku jest z nią związana grupa publicystów, m.in. Dorota Kania, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Gociek, Tomasz Terlikowski, Joanna Lichocka i Ewa Stankiewicz.
Początkowo prezesem stacji był Piotr Barełkowski (obecnie jest związany z Telewizją wPolsce.pl), a redaktorem naczelnym – Bronisław Wildstein (odszedł we wrześniu 2014 roku). Obecnie funkcję prezesa pełni Tomasz Sakiewicz, a szefową redakcji jest Dorota Kania.
Wiosną br. w ramówce TV Republika pojawiły się m.in. program z pytaniami od dzieci i „Magazyn filmowy” Piotra Goćka, od ponad roku cotygodniowy program współprowadzi były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, swój cykl nadal ma też Joanna Lichocka, obecnie posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych. Natomiast na wiosną ub.r. kanał zaczął emitować dwa programy anglojęzyczne: „Poland Daily” i „Poland Daily Business”.
Od początku 2016 roku ze stacją pożegnało się sporo dziennikarzy i innych pracowników, w większości przeszli do mediów publicznych. Tomasz Sakiewicz już w sierpniu 2016 roku zarzucił prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu, że za znaczne pieniądze rozmontowuje zespół Telewizji Republika”.
Według danych Nielsen Audience Measurement w ostatnich latach stacja zanotowała spore spadki oglądalności: w marcu miała 0,03 proc. udziału w rynku, o 16,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Dla porównania w 2016 i 2015 roku miała 0,11 proc. udziału.
Natomiast serwis internetowy TelewizjaRepublika.pl utrzymuje stabilną odwiedzalność: w marcu br. miał 736,8 tys. realnych użytkowników i 6,57 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).
„GW”: TV Republika dalej zalega z wypłatami dla pracowników
W czwartek po południu na portalu „Gazety Wyborczej” podano, że Telewizja Republika ma nadal spore zaległości z wypłatami dla pracowników. Powołano się na dwa źródła w stacji, m.in. Annę pracującą tam od paru lat, która nawiązała do czwartkowej gali kanału.
– Głównym gościem ma być premier Mateusz Morawiecki. Biłam się z myślami, by napisać do niego list i poprosić o interwencję. Gala kosztuje setki tysięcy złotych, a na nasze wypłaty nie ma pieniędzy – stwierdziła. – Odpuściłam, w grudniu pisaliśmy do wszystkich świętych w PiS i nic to nie dało – zaznaczyła.
Pod koniec grudnia ub.r. „GW” podała, że Telewizja Republika ma nawet kilkumiesięczne zaległości finansowe wobec pracowników, a ci skierowali w tej sprawie list do kierownictwa stacji, kopię przesyłając też do premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu.
– W ten wyjątkowy czas, gdy zasiądą państwo przy wigilijnym stole (…), prosimy na chwilę wspomnieć o nas, pracownikach telewizji Republika, którzy od kilku miesięcy nie dostali wynagrodzenia za swoją pracę. Dla nas nie będzie to czas wesoły. Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia co miesiąc, ale w okresie świątecznym są one szczególnie przykre – czytamy w liście.
W odpowiedzi Tomasz Sakiewicz wytknął nieścisłości w artykule „GW”. – Tekst składa się wyłącznie z błędów i bzdur, które każdy może sprawdzić. Wystarczyło choćby wejść do internetu. Ktoś Was zrobił w konia, a wy bez sprawdzenia piszecie absurdy. Nie liczę na sprostowanie, bo w Waszej gazecie nie przestrzega się żadnych standardów etycznych i dziennikarskich – stwierdził. – W tej chwili regulujemy swoje płatności wobec pracowników – zapewnił.
Sygnały o zaległościach w wypłatach dla pracowników TV Republika docierały też do portalu Wirtualnemedia.pl. Potwierdziliśmy również, że kopie listu w tej sprawie dotarły do kancelarii Senatu i premiera. – Po narkotykach nie powinno się pisać tekstów. Jeśli chcą pisać anonimy, to ja też napiszę anonimy i wyślę do trzydziestu osób, poproszę o komentarz. To nie jest dziennikarstwo, nie ma sensu zajmować się ludźmi chorymi na głowę – skomentował to Tomasz Sakiewicz.
W 2017 roku Telewizja Republika zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 1,3 proc. do 13,27 mln zł oraz ograniczyła koszy operacyjne o 6,7 proc. do 15,77 mln zł. Jej strata netto zmalała z 3,45 do 2,38 mln zł.