Siedmioro dziennikarzy nominowanych do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia

Hanna Maria Giza, Beata Michniewicz, Janusz Deblessem, Jacek Hawryluk, Marek Mądrzejewski, Adam Rozlach i Tomasz Rałowski zostali nominowani do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia S.A. za 2018 r. Nagroda ta honoruje twórców audycji lub cyklu autorskiego, najpełniej realizujących misję Polskiego Radia jako nadawcy publicznego. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 28 marca br.

Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia została ustanowiona w 2001 r. jako laur dla wybitnych twórców radiowych, których audycje najpełniej realizują kulturową, społeczną i obywatelską misję nadawców publicznych, wyróżniając się wartościowym przesłaniem i wysokimi walorami formalnymi. W swoich decyzjach Rada Programowa bierze też pod uwagę umiejętność nawiązywania relacji i prowadzenia dialogu ze słuchaczami, premiując audycje mające szeroki oddźwięk społeczny. Nagroda przyznawana jest corocznie. Tegoroczna ceremonia ogłoszenia nazwiska laureata Nagrody odbędzie się 28 marca o godz. 14.00 w Studiu Koncertowym im. Władysława Szpilmana, al. Niepodległości 77/85.

Hanna Maria Giza – nominowana jako twórczyni audycji „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego” w Programie II Polskiego Radia. „Klub” to cykl autorskich audycji, podejmujących różnorodne tematy ze świata nauki i kultury. Autorka gości na antenie naukowców oraz popularyzatorów nauki, posługujących się językiem jasnym, przystępnym i zrozumiałym. Zakres tematyczny „Klubu…” nie ma ograniczeń. Audycje nadawane są na żywo, zwykle z telefonicznym udziałem słuchaczy. Hanna Maria Giza to dziennikarka, aktorka teatralna i filmowa, autorka adaptacji i reżyser słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Od 1989 r. dziennikarka/komentator Polskiego Radia, od 2001 r. związana z Redakcją Publicystyki Kulturalnej Dwójki (wcześniej w Trójce od 1991 r.). W sierpniu 2000 r. w Maison – Laffitte przeprowadziła ostatni wywiad z redaktorem paryskiej KULTURY Jerzym Giedroyciem, a w listopadzie 2001 r. nagrała rozmowy z Zofią Hertz i Henrykiem Giedroyciem. Z tych nagrań zrodziła się – poza audycjami radiowymi – książka „Ostatnie lato w Maison Laffitte”, opublikowana przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W 2006 r. Hanna Maria Giza została uhonorowana Złotym Mikrofonem.

Beata Michniewicz – nominowana jako gospodyni cotygodniowej audycji „Śniadanie w Trójce”. W sobotnie poranki Michniewicz gości w Trójce najważniejszych polityków i publicystów, którzy na żywo komentują najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Michniewicz jest wieloletnią dziennikarką Programu III, wierną tej antenie od początku pracy zawodowej. Na antenie Trójki prowadzi także inne, bardzo popularne audycje o tematyce politycznej:„Salon polityczny Trójki” oraz „Puls Trójki”. Jest pomysłodawczynią niezwykle popularnego plebiscytu Srebrne Usta – gdzie słuchacze oddają głosy na najciekawsze, często zabawne wypowiedzi polityków.

Janusz Deblessem – nominowany jako twórca audycji „Gitarą i piórem”, prowadzącej słuchaczy Trójki w stronę Krainy Łagodności. „Gitarą i piórem” to najbardziej znana w Polsce, ceniona audycja muzyczna, poświęcona piosence poetyckiej. Jest obecna na antenie Trójki od ponad 30 lat – od 1986 r. Prowadzi ją niezmiennie Janusz Deblessem, uznawany powszechnie za jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Deblessem jest dziennikarzem i promotorem poezji śpiewanej. Stawia głównie na piosenkę autorską. Utwory Jacka Kaczmarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego czy Andrzeja Garczarka wyznaczają kanon gatunku. Polskie Radio wydało cztery płyty w serii „Gitarą i piórem” z piosenkami wybranymi przez autora audycji. Janusz Deblessem znany jest również jako autor reportaży i audycji publicystycznych, w tym „Laboratorium reportażu”, w której prezentowane są, m.in., dokonania młodych adeptów tego gatunku, których kształci na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Janusz Deblessem organizował i współtworzył znakomite koncerty piosenki poetyckiej m.in. „Koncert Najskrytszych Marzeń” na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i „Krainę Łagodności” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Laureat Złotego Mikrofonu.

Jacek Hawryluk – nominowany jako twórca cyklicznej audycji Programu II pt. „Kto słucha, nie błądzi, czyli płytowy trybunał Dwójki”. To audycja, w której z zaproponowanych nagrań znani dziennikarze i muzycy wyłaniają jedno, według nich najlepsze, najdoskonalsze. Słuchają bez znajomości nazwisk wykonawców. Podczas kolejnych rund eliminowane są poszczególne interpretacje. O tym, kto wygrywa (a zatem i gra najlepiej) dowiadujemy się na samym końcu programu. Jacek Hawryluk jest dyplomowanym muzykologiem. Od 1991 r. związany z Rozgłośnią Harcerską/Radiostacją, zaś od 2001 r. z Polskim Radiem. Od 2012 r. Zastępca Dyrektora – Redaktora Naczelnego Programu 2 Polskiego Radia.

Marek Mądrzejewski – nominowany jako twórca i gospodarz cyklicznej audycji „Debata Jedynki”. To audycja nadawana od poniedziałku do piątku między 17.25 a 17.50, obecnie – po 18.00, poruszająca ważną i aktualną problematykę społeczno-polityczną. Jej gośćmi są znani politycy, eksperci i komentatorzy, których spory zawsze cechuje wysoki poziom merytoryczny i kultura dyskusji. Mądrzejewski znany jest jako twórca formuły debaty radiowej – odrębnego gatunku sztuki dziennikarskiej. W 2019 r. mija ćwierćwiecze radiowych debat. Marek Mądrzejewski to dziennikarz, komentator, związany z Polskim Radiem od 1990 r. W latach 1992-1993 publicysta Redakcji Katolickiej PR, od 1993 do 1997 r. kierownik Redakcji Parlamentarnej PR, od 2006 r. dziennikarz i komentator „Sygnałów Dnia”, kierownik Redakcji Publicystyki Jedynki, od sierpnia 2016 r. zastępca Dyrektora-Redaktora Naczelnego Programu I. Laureat Złotego Mikrofonu (2007 r.).

Adam Rozlach – nominowany jako prowadzący od kilkunastu lat cykliczną, cotygodniową audycję radiowej Jedynki pt. „Koncert Chopinowski” – audycję, której wykonawcami są najwybitniejsi polscy i zagraniczni pianiści wszystkich pokoleń, specjalizujący się w interpretacji muzyki Mistrza Fryderyka. Tradycje popularyzacji muzyki Chopina w Polskim Radiu sięgają początków publicznej radiofonii. W 1927 r. odbył się I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, wtedy też narodziła się najbardziej prestiżowa nagroda pozaregulaminowa Konkursu: Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, przyznawana pianistom po dzień dzisiejszy. Wiosną 1928 r., z Rozgłośni Wileńskiej PR, z inicjatywy Witolda Hulewicza, rozpoczęto emisję cotygodniowych „Śród Chopinowskich”, radiowych koncertów, które przetrwały do lat 70. ub. wieku. Niedzielne „Koncerty Chopinowskie” w PR 1 wraz z prowadzonymi w ich ramach – już trzeci sezon – comiesięcznymi recitalami „Chopin na żywo”, bezpośrednio nawiązują do tej niewątpliwie najstarszej audycji muzycznej w historii polskiej radiofonii. Adam Rozlach to dziennikarz muzyczny, związany jest z Polskim Radiem od 1979 r. Od 1985 r. jest komentatorem kolejnych Konkursów Chopinowskich na antenach wszystkich programów PR, z Jedynką na czele oraz – od 2005 r.- w TVP Kultura.

Tomasz Rałowski – nominowany jako twórca i gospodarz cyklicznej audycji Czwórki „RAUdycja”. „RAUdycja”, znanej z niekonwencjonalnego stylu i autoironicznego poczucia humoru. Opowiada o branży muzycznej oraz barwnych kulisach muzycznych produkcji. Jej autor to jeden z najbardziej charakterystycznych, niezależnych producentów, tekściarzy i raperów w Polsce, od października 2017 r. związany z Programem IV Polskiego Radia.