Posłowie PiS – autorzy projektu ustawy o opłatach abonamentowych – proponują, aby media publiczne otrzymały z budżetu państwa 1,26 mld zł w ramach rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu. Sejm ma zająć się tą ustawą na najbliższym posiedzeniu planowanym na drugą połowę lutego. Jednak PiS nie ma większości, która pozwoliłaby odrzucić ewentualne weto prezydenta.
Wprawdzie prezydent Andrzej Duda unika bezpośredniej krytyki TVP, ale rozmówcy dziennika potwierdzają, że głowa państwa oczekuje zmiany tonu i zmian personalnych w telewizji publicznej. W Pałacu Prezydenckim są niezadowoleni z przedstawienia przez TVP pomysłu referendum oraz sposobu, w jaki głowa państwa została zaprezentowana w „Szopce Noworocznej 2019”.
Dlatego Andrzej Duda w trakcie spotkania z członkami KRRiT miał im jasno wskazać, że powinni aktywniej zająć się tym, co dzieje się w mediach publicznych.
„Myślę, że tak jak i wiele osób tak samo pan prezydent jest krytyczny wobec tego co się stało” – skomentował w poniedziałek w RMF FM postawę Telewizji Polskiej w ostatnich dniach rzecznik prezydenta RP Błażej Spychalski.