Działania zapowiedziane przez Hannę Gronkiewicz-Waltz dotyczą animacji Barbary Pieli wyemitowanej w „Minęła 20” w TVP Info w czwartek 10 stycznia. W filmiku Jerzy Owsiak to nakręcona figurka powtarzające „cześć, siema”, natomiast Gronkiewicz-Waltz przygotowała worki, do których trafia większość pieniędzy zebranych przez wolontariuszy WOŚP.
W minionym tygodniu była prezydent Warszawy stwierdziła, że zastanawia się nad działaniami prawnymi w tej sprawie. Natomiast w niedzielę na antenie Radia ZET powiedziała, że podjęła już decyzję.
– Tak, jestem już po rozmowie z adwokatem, w tym tygodniu napiszę, prawdopodobnie to będzie jednak publiczno-prawne, także z prywatnym poczekamy, najpierw karne. Bo to jest jednak za mocne, to ma wyraźne oznaki oszczerstwa, pomówienia, zniesławienia, tak że oddaję się w ręce praktyków – wyjaśniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Procedura publiczno-prawna oznacza najprawdopodobniej, że była prezydent Warszawy skieruje do sądu prywatny akt oskarżenia, a poczeka z pozwem cywilnym. Sprawą nie zajmie się prokuratura, bo wykroczenia związane ze zniesławieniem osób i firm prywatnych nie są ścigane z oskarżenia publicznego.
– Nie będę tego puszczać płazem, to na pewno. Ja jako prezydent po prostu nie miałam czasu na te wszystkie działania, procesy, chodzenie do sądu, a teraz mam już trochę więcej czasu – dodała Gronkiewicz-Waltz.
Rachoń i Krawiel zawieszeni wskutek wątku antysemickiego w animacji
Dzień po emisji filmiku dyrekcja TAI zawiesiła prowadzącego „Minęła 20” Michała Rachonia i wydawcę programu Krystiana Krawiela. Powodem nie było jednak to, jak pokazano w animacji Owsiaka, Gronkiewicz-Waltz i zbiórkę WOŚP, tylko obecność w jednym z ujęć przeróbki banknotu 200-złotowego. W przeróbce znalazły się symbol gwiazdy Dawida i wizerunek Lecha Kaczyńskiego.
Barbara Piela zapewniła, że użycie tej grafiki było przypadkowe. Inaczej zareagowało natomiast kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. – Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie „Minęła 20” zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje – poinformował w piątek 11 stycznia szef TAI Jarosław Olechowski.
Do minionego wtorku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała ponad 40 skarg na animację, przede wszystkim od osób prywatnych, a także od Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Pismo do KRRiT w tej sprawie skierował również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, oceniając, że filmik może stanowić mowę nienawiści i mieć wydźwięk antysemicki.
W miniony poniedziałek szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak poinformował o rezygnacji z pełnionej funkcji, po tym jak w niedzielę wieczorem na koncercie w Gdańsku przy okazji finału WOŚP śmiertelnie dźgnięto nożem Pawła Adamowicza. Owsiak narzekając, że jest bezpardonowo atakowany w internecie i mediach tradycyjnych, wspomniał o animacji w „Minęła 20”. – Jeżeli mnie nie będzie, to może wszystkim tym szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły z plasteliną. Pani Barbara Piela, uraziła mnie pani bardzo, poczułem się istotnie jak w Auschwitz. Pani to zrobiła – powiedział.
W sobotę Jerzy Owsiak wycofał swoją rezygnację.
Zwolnienie po wulgarnym wpisie o Gronkiewicz-Waltz w „Woronicza 17”
W maju 2017 roku w „Woronicza 17” w TVP Info jeden z wpisów twitterowych od widzów zawierał wulgarną sugestię wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz. Skrytykowało to wielu dziennikarzy i polityków.
TVP najpierw zawiesiła osobę odpowiedzialną za dobór wpisów pokazywanych w „Woronicza 17”, a niedługo potem rozwiązała z nią umowę.
Według Nielsen Audience Measurement w ub.r. TVP Info miało 3,834 proc. udziału w rynku oglądalności.