W poniedziałek w głównym wydaniu „Wiadomości” duża część materiałów była poświęcona tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na program spadła fala krytyki ze strony dziennikarzy i innych widzów.
Negatywnie oceniono przede wszystkim materiału, w którym opisano apele rządzących o niewykorzystywanie tej tragedii do celów politycznych oraz wypowiedzi osób publicznych (głównie polityków PO, a także Lecha Wałęsy i Jerzego Owsiaka) jako przykłady mowy nienawiści. Ponadto zwrócono uwagę, że w niedzielę wieczorem po podaniu informacji o ataku na Adamowicza nie przerwano finału WOŚP, a koncert w Gdańsku mógł być nienależycie zabezpieczony, podobnie jak festiwal Pol’and’Rock.
Część dziennikarzy uznała te materiały za skrajnie stronnicze, niektórzy przypomnieli agresywne wypowiedzi polityków PiS. Krytyczne opinie na Twitterze wyrazili nie tylko dziennikarze z mediów mało przychylnie nastawionych do TVP, lecz także publicyści „Do Rzeczy”.
We wtorek przed południem na te komentarze odpowiedział Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. – Szanowni Państwo, materiał „Wiadomości” o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków – te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów – stwierdził.
Szef PSL: „Wiadomości” prześcignęły wczoraj „Dziennik Telewizyjny”
Po południu Polskie Stronnictwo Ludowe opublikowało list otwarty, który w związku z poniedziałkowymi „Wiadomościami” szef tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz wysłał do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W piśmie wzywa do natychmiastowego odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP.
Kosiniak-Kamysz przypomina, że w poniedziałek wieczorem w wielu polskich miastach odbyły się marsze przeciw przemocy. – Zasiadając wieczorem przed telewizorami oczekiwali budowy poczucia wspólnoty i dodania otuchy. Zamiast tego, Telewizja Polska w swoim sztandarowym programie informacyjnym, zajęła się rozbijaniem narodowej solidarności – ocenił.
– Po raz kolejny, obecne kierownictwo telewizji publicznej uczyniło z „Wiadomości” maszynę do dzielenia Polaków, wzbudzania wzajemnej nienawiści, szczucia naszych Rodaków na polityczną opozycję. Nawiązując tym samym do najgorszych wzorców Dziennika Telewizyjnego, a po emisji wczorajszego programu – wręcz prześcigając ówczesną tubę komunistycznej propagandy – stwierdził szef ludowców.
Jego zdaniem Telewizja Polska „winna służyć wszystkim Polakom. Musi obiektywnie informować i objaśniać świat w całej jego złożoności, biorąc pod uwagę całe spektrum poglądów naszego społeczeństwa”.
Prezes PSL wytknął też zgłoszony w miniony piątek przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji ustawy medialnej, zgodnie którym Telewizja Polska i Polskie Radio mają dostać otrzymają kolejną rekompensatę z budżetu państwa – tym razem maksymalnie 1,26 mld zł – za wpływy nieuzyskane z abonamentu wskutek zwolnienia niektórych grup społecznych z tej daniny.
– Ponad miliard złotych, który lada chwila popłynie z portfeli Polaków do budżetu telewizji, nie może zostać wykorzystany na propagowanie oszczerstw i nienawistnych kalumnii. Misją mediów publicznych musi być budowanie mostów porozumienia, a nie wznoszenie murów nienawiści – skomentował Kosiniak-Kamysz. –
Dlatego zwracamy się do Pana z apelem o spowodowanie natychmiastowego odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego. To ostatni moment na podjęcie decyzji, by wycofać się z polsko-polskiej wojny, do której każdego dnia nawołują „Wiadomości” – podkreślił lider PSL.
Wzywam Pana do natychmiastowego odwołania prezesa @TVP @KurskiPL. To ostatni moment na wycofanie się z wojny polsko-polskiej, do której każdego dnia nawołują @WiadomosciTVP – pisze @KosiniakKamysz w liście do Jarosława Kaczyńskiego. pic.twitter.com/H8eCnNn6n8
— 🍀 PSL (@nowePSL) 15 stycznia 2019
List Władysława Kosiniaka-Kamysza zamieszczono też na stronie Petycjeonline.pl, polityk zachęca do podpisywania go.
Olechowski: szef PSL gościł w TVP 4 dni temu
W odpowiedzi na apel Władysława Kosiniaka-Kamysza Jarosław Olechowski przypomniał, że lider w zeszły czwartek udzielał wywiadu w „Gościu Wiadomości”.
– Szef PSL domaga się odwołania prezesa TVP, bo twierdzi np. że na antenie telewizji publicznej nie są prezentowane „różne poglądy”. Dziwne. Swoje opinie Władysław Kosiniak-Kamysz prezentował na antenach Telewizji Publicznej zaledwie 4 dni temu – stwierdził Olechowski.
Szef @nowePSL domaga się odwołania prezesa TVP, bo twierdzi np. że na antenie telewizji publicznej nie są prezentowane „różne poglądy”. Dziwne. Swoje opinie @KosiniakKamysz prezentował na antenach Telewizji Publicznej zaledwie 4 dni temu https://t.co/8YmOtmxBeD
— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) 15 stycznia 2019
Obecny zarząd TVP od trzech lat
Prezes Jacek Kurski i wiceprezes Maciej Stanecki są członkami zarządu Telewizji Polskiej od początku stycznia 2016 roku. Zostali powołani przez ministra skarbu państwa na podstawie nowelizacji ustawy medialnej.
W połowie 2016 roku utworzono Radę Mediów Narodowych (trzy z pięciu miejsc zajmują w niej posłowie PiS), która w sierpniu 2016 roku na kilka godzin odwołała Jacka Kurskiego z pełnionej funkcji. Z decyzji szybko się wycofano, a jesienią 2016 roku Kurski wygrał konkurs i został wybrany na czteroletnią kadencję. Wiceprezesem pozostał Maciej Stanecki.
PO, PSL i Nowoczesna domagały się usunięcia Rachonia z „Woronicza 17”
List Kosiniaka-Kamysza to kolejny raz, kiedy politycy opozycyjni starają się wpłynąć na decyzje personalne w Telewizji Polskiej. W maju ub.r. przedstawiciele PO, PSL i Nowoczesnej wspólnie zaapelowali do władz TVP, żeby odsunięto Michała Rachonia od prowadzenia „Woronicza 17” w TVP Info. Dzień wcześniej politycy tych partii wyszli ze studia krótko po starcie programu, kiedy Rachoń pytał ich o ustalenia Radia Szczecin, że w mieszkaniu należącym do posła PO świadczone są usługi seksualne.
W odpowiedzi Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, ocenił, że apel PO, PSL i Nowoczesnej to „pierwsza tak brutalna, otwarcie przeprowadzona próba ingerencji politycznej w pracę dziennikarzy w Polsce”. – Na szczęście czasy, kiedy przedstawiciele PO i PSL – zgodnie z partyjnym interesem – wybierali tematy oraz prowadzących audycje publicystyczne Telewizji Polskiej, są już za nami – dodał.
W efekcie politycy PO, PSL i Nowoczesnej przestali przyjmować zaproszenia do „Woronicza 17” oraz wydań „Minęła 20” prowadzonych przez Michała Rachonia. Od lipca ub.r. w tym drugim Rachoń pojawia się rzadziej, do grona gospodarzy dołączyli bowiem Danuta Holecka i Krzysztof Ziemiec.