Skargi do KRRiT na materiał Barbary Pieli o Owsiaku i Gronkiewicz-Waltz w „Minęła 20”

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło dotychczas 18 skarg na film autorstwa Barbary Pieli, atakujący Jerzego Owsiaka i Hannę Gronkiewicz-Waltz. Animację wyemitowano w ubiegły czwartek, w programie „Minęła 20” w TVP Info – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

W ubiegły czwartek w trakcie programu „Minęła 20” wyemitowano animację autorstwa Barbary Pieli. Bohaterami filmu byli szef WOŚP, Jerzy Owsiak oraz była prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Materiał sugerował, że działając w porozumieniu, odkładają oni datki z puszek WOŚP dla siebie. Dodatkowo, na jednym z banknotów widoczna była gwiazda Dawida – jak się okazało to była grafika dostępna w serwisie Nonsensopedia. Obok symbolu Izraela, widać na nim też wizerunek Lecha Kaczyńskiego.

Materiał wywołał oburzenie części widzów, pojawiły się zarzuty o antysemityzm. Konsekwencje dotknęły ekipy „Minęła 20” – z powodu „rażących błędów merytorycznych” zawieszono wydawcę programu. – Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę – poinformował Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Sama autorka animacji, Barbara Piela, zapowiedziała wycofanie się ze współpracy z TVP. – Ja mam gdzieś te TV, nie wracam! Sami zniszczyli młot na lewaków, jakim były plastusie (jak ktoś napisał) – stwierdziła na Twitterze.

Ja mam gdzieś te TV, nie wracam! Sami zniszczyli młot na lewaków, jakim były plastusie (jak ktoś napisał). Sam Twitter przyznał mi certyfikat koszerności, a oni napisali o powielaniu antysemickich wzorców, pomimo wyjaśnień. I jeszcze jakieś kary dla najlepszej na świecie ekipy!

— Barbara Piela (@baspiela) 11 stycznia 2019

Kilkanaście skarg na materiał B. Pieli w „Minęła 20”

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło łącznie 18 skarg na materiał Barbary Pieli z „Minęła 20”. – Głównie od osób prywatnych i jedna od Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita – informuje nas rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska.

Do treści skargi stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

– Misją Telewizji Publicznej jest przedstawianie osób i wydarzeń w sposób nieurągający niczyjej godności, nienakręcający spirali nienawiści, niepowielający negatywnych stereotypów. W tym wypadku mamy do czynienia z promowaniem jednego z najbardziej antysemickich przekonań – o tym, że Żydzi rządzą światem, zwłaszcza w dziedzinach związanych z finansami – czytamy w skardze stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

– Nasze Stowarzyszenie od blisko 20 lat stara się budować w Polsce społeczeństwo wolne od nienawiści i uprzedzeń, szanujące drugiego człowieka i upominające się o jego godność. Naturalnym sojusznikiem winna być, z racji swojej misji, Telewizja Publiczna. Tak jednak nie jest – czytamy również w dokumencie, do którego treści dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

„Plastusiowe animacje” Barbary Pieli krytyczne wobec opozycji

Barbara Piela swoje animacje tworzy dla TVP i „Tygodnika Solidarność”, a od niedawna także dla „Gazety Polskiej”.

We wrześniu ub.r. w jednej z animacji Pieli pokazano działaczkę KOD, Magdalenę Klim. Ruchome lalki symbolizujące Magdalenę Klim są produkowane na taśmie fabrycznej, przy której pracują bohaterowie przypominający charakterystycznych działaczy opozycji: Mateusza Kijowskiego, Pawła Kasprzaka, Marka Kossakowskiego, a także Lecha Wałęsy, Władysława Frasyniuka i Franciszka Jagielskiego (znanego też jako Farmazon). Część dziennikarzy oceniła, że w filmie w negatywnym świetle pokazano wątek żydowski.

Barbara Piela odrzuciła te sugestie, podkreślając, że strój Jagielskiego kojarzący się niektórym z żydowskim chałatem to noszony przez niego uniform ochroniarza. Na animację nie złożono żadnych skarg do KRRiT.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu ub.r. średnia oglądalność minutowa TVP Info wynosiła 233 273 widzów (15,9 proc. mniej niż rok wcześniej), a udział stacji w rynku oglądalności – 3,33 proc.