Media obiegła niedawno informacja o wstrzymaniu publicznych dotacji dla internetowego magazynu kulturalnego Dwutygodnik.com. Tytuł istnieje od prawie 10 lat, obecnie wydawany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA). Jednak dofinansowanie skończy się w tym roku. W praktyce, oznacza to koniec wydawania magazynu.
Petycja do ministra Glińskiego
Petycję w sprawie utrzymania finansowania tytułu przygotowało stowarzyszenie Inicjatywa Polska. – Apelujemy do Pana Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu podlega FINA, o cofnięcie tej szkodliwej dla polskiej kultury decyzji i przywrócenie finansowania internetowego magazynu – czytamy w dokumencie.
– Nie widzimy żadnych podstaw merytorycznych do wstrzymania finansowania „Dwutygodnika”, a tym samym zaprzestania jego wydawania z początkiem 2019 roku. To szczególnie zaskakująca decyzja w obliczu informacji o bardzo dobrej kondycji tegorocznego budżetu i dobrych prognozach budżetowych na kolejne lata. W naszej ocenie – czytelników magazynu, a także niżej podpisanych pod tą petycją – Dwutygodnik.com to niezwykle ważny społecznie projekt kulturalny, nad którym państwo powinno sprawować pieczę – piszą autorzy petycji.
Dwutygodnik.com – szeroko o kulturze
Dwutygodnik.com wydawany jest od 2009 roku. Wszystkie publikowane w nim materiały są dostępne bezpłatnie. Wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Na stronie znajdują się teksty o literaturze, teatrze, muzyce, sztuce, filmie i mediach. Publikowane są felietony, wywiady, recenzje, eseje. Do magazynu piszą zarówno debiutanci, jak i znani intelektualiści. W Dwutygodniku.com publikowali m.in. Dorota Masłowska, Joanna Tokarska-Bakir, Paweł Dunin-Wąsowicz czy Andrzej Stasiuk.
Redaktorką naczelną jest Zofia Król, krytyczka literacka i literaturoznawczyni. Zespół tworzą również Paweł Soszyński (Teatr), Maciej Jakubowiak (Literatura), Piotr Kowalczyk (Muzyka), Agnieszka Słodownik (Media, komiks), Jakub Socha (Film), Paulina Wrocławska (Sztuka).
Z tytułem stale współpracują m.in. Przemysław Czapliński, Henryk Grynberg, Łukasz Najder, Katarzyna Niedurny, Jakub Wencel czy Marcin Wicha.