91 urodziny Radia Katowice

91 lat temu o godzinie 10.24 uderzeniem młotka w kowadło rozpoczęła się historia Polskiego Radia Katowice. Transmitowano wówczas mszę świętą z kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła.

Ważnym elementem inauguracyjnego programu była wieczorna transmisja opery Stanisława Moniuszki „Halka” z Teatru Polskiego w Katowicach. Pierwsza siedziba Radia mieściła się na zbiegu ulic Mielęckiego i Warszawskiej – wspominał Alojzy Palka.

Obecnie rozgłośnia pracuje w budynku przy ulicy Juliusza Ligonia 29. Przed siedzibą naszej rozgłośni stoi ławeczka-pomnik patrona Radia – Stanisława Ligonia, śląskiego pisarza, artysty i byłego dyrektora stacji. Radio Katowice nie bez przyczyny rozpoczęło nadawanie w dniu górniczego święta. Od początku symbolem Katowic były górnicze młotki. Taki też był sygnał katowickiego radia tłumaczył Alojzy Palka.

Znak dwóch skrzyżowanych młotków, jest również spotykany w herbach polskich miast górniczych, takich jak Tarnowskie Góry czy Wieliczka. Dziś Polskie Radio Katowice jest największą rozgłośnią regionalną w Polsce. Obejmuje swym zasięgiem całe województwo śląskie i znaczną część województw ościennych oraz część terenów Czech i Słowacji.

Orkiestra górnicza kopalni węgla kamiennego Murcki-Staszic jak co roku w Barbórkę i urodziny Radia Katowice odwiedziła naszą siedzibę, żeby obudzić słuchaczy. Ponad trzydziestoosobowy skład zagrał tradycyjny śląski utwór „Szła dzieweczka” oraz „Sto lat”. W święto górników orkiestra zawsze budzi najpierw arcybiskupa seniora – mówi dyrygent orkiestry, Grzegorz Mierzwiński.