Talenty Trójki 2018 rozdane
W kategorii Sztuki Wizualne wygrała Irmina Rusicka. Jury nagrodziło ją za: „Zdecydowany, prosty gest który uruchamia wyobraźnię i łańcuch znaczeń. Za swobodne i błyskotliwe poruszanie się w wielu obszarach, zarówno jeśli chodzi o techniki, jak i tematykę. Za bezkompromisowość i wrażliwość, umiejętność łączenia krytycznej wypowiedzi społeczno-politycznej z wymiarem egzystencjalnym. Za to, że z ciekawością czekamy, co dalej!”.
Irmina Rusicka jest absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie studiuje Sztukę Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz na Studiach Doktoranckich Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie fotografią i sztuką performatywną. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw autorskich i zbiorowych.
Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Monikę Frajczyk, jury nagrodziło za: „Ważne role, za skalę oraz różnorodność środków aktorskich, za umiejętność błyskawicznego przeistaczania się na scenie z niewinnej dziewczynki w rozpustną kobietę i za… Pannę Młodą z „Wesela” – czytamy w uzasadnieniu nagrody. Monika Frajczyk jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2015). Debiutowała na scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, występowała też w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Obecnie gra w TR Warszawa.
Jakub Radej – zwycięzca konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymał za: „Artystyczną dojrzałość, wszechstronność i odwagę podejmowania trudnych tematów. Za konsekwencję w kreowaniu formy, która nawiązuje dialog z najwybitniejszymi dokonaniami polskiej szkoły dokumentu”.
Laureat urodził się w 1991 roku w Cieszynie, mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Przedszkola Filmowego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Miłośnik twórczości Krzysztofa Kieślowskiego i Kim Ki-duka. Jest autorem realizacji wideo, filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, w tym m.in. „Prochu” (2017), „Sweet Home Czyżewo” (2016) czy „Bóg zapłać” (2014).
Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.
Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – „Diament Trójki” dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał go Janusz Majewski: – Mistrz, twórca filmów, które zdefiniowały kanon polskiego kina pełnego elegancji, mądrości i niepowtarzalnej urody oraz artystycznej spójności, realizujący swoje wizje również w Teatrze Telewizji. Odkrywca aktorskich talentów, człowiek pióra, pedagog, autorytet w świecie zanikających autorytetów, zawsze dżentelmen – czytamy w uzasadnieniu nagrody.