Galeria Artystyczna na placu Grunwaldzkim w Katowicach powstała w 2003 roku. To jedyna na Śląsku tak duża plenerowa galeria sław. Na kilkunastu cokołach znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej. Aktualnie w galerii jest 16 rzeźb. W ubiegłym roku odsłonięto tu płaskorzeźbę Antoniego Halora, wcześniej Teofila Ociepki, Jana „Kyksa” Skrzeka oraz Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara.
W galerii są też Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.
W tegorocznej edycji plebiscytu nominowano 19 osobistości, na które katowiczanie oddali łącznie 1515 głosów. Jak wyliczyli pracownicy magistratu, najczęściej, bo 580 razy, wskazywano na Stanisława Huberta Gadomskiego (1929-2013), artystę plastyka i fotoreportera (to nominacja Dziennika Zachodniego), 272 razy na Tadeusza Kijonkę (1936-2017) oraz Grzegorza Fitelberga, kompozytora i dyrygenta Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, na którego oddano 139 głosów.
Prezydent Katowic Marcin Krupa zdecydował, że to rzeźba przedstawiająca Tadeusza Kijonkę zostanie odsłonięta w Galerii.
Tadeusz Kijonka był poetą, dziennikarzem, autorem utworów scenicznych, kierownikiem literackim Opery Śląskiej, twórcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Śląsk”, a także założycielem i prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz inicjatorem Kongresu Kultury na Górnym Śląskim.
Jego płaskorzeźbę odsłonięto dzisiaj, 7 września podczas uroczystości, w których wzięli udział m.in. żona i córka Tadeusza Kijonki, prezydent miasta, dyrekcja oraz pracownicy Opery Śląskiej i Teatru Śląskiego.