Choć na materiał „Teleskopu” wyemitowany w przeddzień i w dniu Marszu Równości w Poznaniu (11 sierpnia) wpłynęło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 39 skarg, poznański ośrodek TVP emituje kolejne materiały wymierzone przeciwko środowiskom LGBT.
Według Marcina Kąckiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, TVP Poznań prowadzi zideologizowaną kampanię informacyjną. – Wykluczanie społeczności LGBT w tak otwarty sposób to jest mowa pogromowa i przekroczenie kolejnej granicy. Kierownictwo TVP Poznań czuje na to przyzwolenie ze strony centrali – mówi Kącki.
Podobnie komentuje materiały „Teleskopu” Piotr Żytnicki z poznańskiej redakcji „GW”. – Materiały mają wymowę homofobiczną. To wynik poglądów i przekonań kierownictwa tego ośrodka TVP i redakcji „Teleskopu”. To nie jest praca dziennikarska, to jest prowadzenie wojny ideologicznej – ocenia Żytnicki.
Przypomnijmy, że dziennikarka Anna Molska w „Teleskopie” przy okazji Marszu Równości cytowała, bez komentarza, takie wpisy internautów, jak: „Co za spedalone miasto!” czy „pedalskie flagi”. Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, nazwano „tęczowym Jacusiem” i „popaprańcem”. Molska zacytowała też w materiale wypowiedź ks. Dariusza Oko, który twierdzi, że geje mają średnio 500 partnerów seksualnych.
Były dziennikarz poznańskiego ośrodka, zwolniony przez Agatę Ławniczak, dyrektorkę TVP Poznań, zwraca uwagę, że wiele materiałów w „Teleskopie” obarczonych jest podstawowymi błędami warsztatowymi: – Przecieram oczy ze zdumienia. To nie są materiały dziennikarskie, tylko paszkwile. – I dodaje: – Zrobiono czystkę i wyrzucono wielu dziennikarzy i wydawców w krótkim czasie. Wiele osób, które pracują teraz w „Teleskopie”, przyszło z ulicy bez żadnego doświadczenia. Szybko je przyuczono i niestety teraz robią to, co robią.
Kierownictwo TVP Poznań rozstało się m.in. z Dariuszem Klincewiczem, Anną Przewoźniak, Krzysztofem Czubem, Piotrem Wielickim i Krzysztofem Skrzypkiem. Od prowadzenia „Teleskopu” odsunięty został Dariusz Nowakowski, a od wydawania Dorota Knopp-Dolata.
Szefem „Teleskopu” jest Roman Wawrzyniak, a dyrektorem TVP Poznań Agata Ławniczak.
– Po tym, jak na materiały „Teleskopu” wpłynęły liczne skargi do KRRiT, nie było żadnych prób wyjaśnienia tej sprawy. Kierownictwo TVP nie widzi samowoli poznańskiego ośrodka. Zacytowano na antenie homofobiczne komentarze i nic – mówi Piotr Żytnicki.
Agata Ławniczak kieruje poznańskim ośrodkiem telewizji publicznej od marca 2016 roku. TVP Poznań kierowała już w latach 1994-1996. Później była m.in. szefem redakcji publicystyki i reportażu TVP 1 oraz kierownikiem programu regionalnego w TVP Poznań. Roman Wawrzyniak został szefem „Teleskopu” w październiku 2016 roku. Do TVP Poznań przeszedł z poznańskiej telewizji WTK, której był redaktorem naczelnym od 2007 roku. Wcześniej był dziennikarzem radiowym.
Dyrekcja TVP Poznań nie odpowiedziała na pytania „Presserwisu”.
KRRiT zapowiedziała, że skieruje do TVP Poznań prośbę o nagrania materiałów i zajęcie stanowiska, a następnie zbada, czy zarzuty są zasadne i czy nie doszło do naruszenia przepisów. Poznańskiemu oddziałowi TVP grozi upomnienie lub kara pieniężna. Sytuacją w poznańskim ośrodku 18 września zajmie się rada programowa TVP Poznań.