Były więzień Auschwitz chce dalej walczyć o przeprosiny od ZDF

Karol Tendera

W sprawie niemieckiej telewizji ZDF i jej przeprosin za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady” będziemy walczyć do końca – zapowiada były więzień KL Auschwitz Karol Tendera. Odwołamy się do ETPC w Strasburgu i do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Karol Tendera w rozmowie z IPN, opublikowanej w piątek na stronie internetowej Instytutu, komentuje m.in. orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że wyrok polskiego sądu ws. Tendery nie może być egzekwowany w Niemczech. Wyrok ten nakazywał telewizji ZDF przeproszenie – na głównej stronie jej serwisu internetowego – za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady”.

„Jestem zbulwersowany. Dowiedziałem się od mec. Obary, że będziemy próbowali odwołać się Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz zwrócimy się do Sądu Najwyższego o zadanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jestem wdzięczny prawnikom-społecznikom i wszystkim osobom, które mnie wspierają. Będziemy w tej sprawie walczyć do końca, by prawda zatriumfowała” – powiedział cytowany przez IPN Tendera.

Tendera wytoczył proces za posłużenie się przez ZDF w 2013 r. określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz” w informacji na jej portalu, dotyczącej planowanej emisji programu dokumentalnego. W grudniu 2016 r. krakowski sąd apelacyjny w prawomocnym wyroku nakazał ZDF umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej serwisu internetowego tej stacji. W wyroku tym sąd zobowiązał stację do publicznego przeproszenia Tendery za naruszenie jego dóbr osobistych przez użycie tego sformułowania. Przeprosiny takie ukazały się na internetowej stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale – zdaniem pełnomocników powoda – nie spełniały wymogów formalnych. Oświadczenie zostało bowiem zamieszczone nie na stronie głównej, lecz na jednej z zakładek portalu ZDF.

Przeciwko działaniom niemieckiej telewizji ZDF zaprotestowało w ostatnich dniach Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.