W piątek minął termin składania wniosków na częstotliwości wykorzystywane przez Radio Bajka (87,8 MHz w Warszawie i 95,2 MHz w Krakowie). KRRiT zdecydowała, że mają być one przeznaczone dla podmiotu chcącego uruchomić radio o charakterze uniwersalnym, zawierające audycje informacyjne, publicystyczne o tematyce społeczno-politycznej oraz programy uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę. Audycje słowne mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godz. 6-23.
Wniosek w konkursie na nowe radio złożył Eurozet. Nadawca chciałby uruchomić w Warszawie i Krakowie Otoradio. Miałaby to być stacja o charakterze publicystycznym, łącząca potencjał kulturowy Warszawy i Krakowa oraz tradycję z nowoczesnością. Podstawę programu tworzyłyby audycje autorskie. Otoradio byłoby stacją dla młodszego słuchacza, prezentującą muzykę od ambitnego popu, rocka, muzyki alternatywnej po hip-hop.
W konkursie nie wystartowały pozostałe największe komercyjne grupy radiowe: Grupa RMF, Grupa Radiowa Agory i Grupa Radiowa Time.
Prezes Grupy RMF Kazimierz Gródek wyjaśnia, że nadawca nie zdecydował się wystartować w konkursie ze względu na format stacji. Z powodu wysokiego udziału słowa częstotliwościami nie była zainteresowana Grupa Radiowa Time. – Specjalizujemy się w stacjach rozrywkowych – mówi zarządzający rozgłośniami grupy Leszek Kozioł. Do konkursu nie zgłosiła się także Grupa Radiowa Agory – Agora jest współwłaścicielem informacyjno-publicystycznego radia Tok FM.
Jeden z nadawców po ogłoszeniu warunków konkursu mówił nam nieoficjalnie, że częstotliwości są przeznaczone dla Radia Wnet.
Radio Wnet, obecnie dostępne w internecie, złożyło wniosek o koncesję w tym konkursie. Już wcześniej stacja zwracała się do KRRiT o dobór częstotliwości w stolicy. Założona przez Krzysztofa Skowrońskiego w 2009 roku rozgłośnia od października 2017 roku do stycznia 2018 roku nadawała naziemnie w Warszawie na częstotliwości zwolnionej przez Radio Bajka 87,8 MHz na podstawie trzech pozwoleń okolicznościowych. Stacja wnioskowała o dalsze testowanie tej częstotliwości, jednak nie dostała zgody.
W 2010 roku o warszawską częstotliwość 87,8 MHz starał się publicysta Michał Karnowski, dziś członek zarządu Fratrii. Wtedy chciał uruchomić radio informacyjne w stolicy. Czy teraz Fratria weźmie udział w konkursie? Ani Karnowski, ani prezes spółki Romuald Orzeł nie odpowiedzieli na nasze pytania w tej sprawie.
Karolina Czuczman z zespołu rzecznika prasowego KRRiT informuje, że lista wnioskodawców przedstawiona będzie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.