Prezydent podpisał ustawę zwiększającą kontrolę KRRiT nad mediami publicznym

KRRiT

Prezydent przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawę o opłatach abonamentowych. Nowe przepisy wprowadzają m.in. kartę powinności, w której szczegółowo określone będą zadania misyjne nadawców publicznych. Nadawcy mają je ustalać z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak już informowaliśmy, eksperci zwracają uwagę, że zmiany w przepisach o radiu i telewizji zwiększają wpływ KRRiT na media publiczne i marginalizują rolę Rady Mediów Narodowych.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. tzw. kartę powinności, w której szczegółowo określone będą zadania misyjne nadawców publicznych na pięć lat, doprecyzowują definicję misji publicznej, regulują nadzór nad jej realizacją przez publiczne radio i telewizję. Zadania nadawców publicznych uzupełniono m.in. o działalność w internecie i technologiach cyfrowych.

Obecnie 19 podmiotów publicznej radiofonii i telewizji składa do KRRiT kwartalne sprawozdania z realizacji misji publicznej. Po zmianach będą one ustalać z przewodniczącym KRRiT kartę powinności określającą projekty, które będą realizowane w ramach misji publicznej oraz plan ich finansowania zarówno ze środków publicznych, jak i z wpływów z działalności komercyjnej. Na podstawie tych planów KRRiT przekaże nadawcom pieniądze z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Nowelizacja reguluje również zasady nadzoru nad jakością realizacji misji publicznej, m.in. przez doprecyzowanie obowiązków sprawozdawczych nadawców i poszerzenie kompetencji nadzorczych nad nadawcami. Wprowadzono także możliwość wydawania wiążących zaleceń dotyczących realizacji misji, a w przypadku, gdy nie byłyby one realizowane – nakładania kar finansowych na osoby zarządzające działalnością nadawców.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku, z wyjątkiem przepisów dotyczących sprawozdań, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2020 roku.