Siedziba katowickiej „filmówki” z kolejną nagrodą!

Wydział Radia i Telewizji wybrany najlepszym obiektem architektonicznym 2017 roku.

Jest nagroda dla nowej siedziby katowickiej „filmówki”! Budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego z Grand Prix Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich. Grand Prix od SARP to kolejne ostatnio wyróżnienie dla nietypowego i odważnego budynku. Budynek okrzyknięto niedawno „Bryłą Roku”.

Nagrody SARP wręczono w Warszawie 23 maja. To prestiżowe wyróżnienie architektoniczne w Polsce, katowicki obiekt dostał nagrodę za 2017 rok.

Nowa siedziba katowickiej „filmówki”

Nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego jest designerski i nowoczesny, a jednocześnie nawiązuje do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły. Jego specyfiką jest wtłoczenie między stare kamienice, a także połączenie nowej zabudowy z już istniejącą. Częścią fasady jest bowiem historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

Obiekt powstał na podstawie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy. Na etapie wykonawczym do tych pracowni dołączyło jeszcze biuro Małeccy z Katowic. Wykonawcą jest spółka Mostostal Zabrze-Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w Gliwicach.

Działkę pod budowę obiektu Uniwersytet Śląski otrzymał w 2011 r. od miasta Katowice w formie darowizny. Okolica ta – zwana też kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej – wymaga rewitalizacji. Temu ma też służyć nowy obiekt.

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – nazywany często katowicką filmówką lub katowicką szkołą filmową – powstał w 1978 r.