CIS opublikowało komunikat w związku z doniesieniami medialnymi o kierowanych do prokuratury zawiadomieniach dotyczących możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu i komendanta Straży Marszałkowskiej.
„Wprowadzone zmiany w żadnej mierze nie zmierzają do utrudnienia pracy mediów, czy też ograniczenia dostępu do informacji publicznej, tłumienia krytyki prasowej czy też naruszania przysługujących obywatelom praw wynikających wprost z Konstytucji” – podało Centrum Informacyjne Sejmu.
Przyczyną czasowego wprowadzenia ograniczeń wstępu na teren Sejmu mają być wyjątkowe okoliczności związane z wielotygodniowym protestem osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, który odbywa się w holu głównym gmachu.
CIS podkreśla, że „pomimo szczególnych okoliczności, prawo wstępu do Sejmu ma 430 przedstawicieli mediów – 110 posiadaczy kart bezterminowych oraz 330 dziennikarzy i osób obsługi technicznej, którym wydano karty ważne na rok 2018”. Formułowane pod adresem Kancelarii Sejmu i innych organów zarzuty zostały uznane za