Szef jurorów Nagrody Pulitzera rezygnuje z powodu zarzutów o molestowanie

Junot Diaz

Junot Díaz, szef jury Nagrody Puliztera, zrezygnował ze stanowiska, po tym jak upubliczniono kierowane pod jego adresem oskarżenia dotyczące molestowania seksualnego.

Junot Díaz jest oskarżany o molestowanie przez amerykańską pisarkę Zinzi Clemmons. Na Twitterze podała ona, że gdy była studentką, kilkukrotnie pocałował ją wbrew jej woli. Zapewnia, iż nie jest jedyną osobą, która doświadczyła takiego zachowania ze strony pisarza. Díaz jest wielokrotnie nagradzanym (m.in. Pulitzerem) amerykańskim pisarzem dominikańskiego pochodzenia. Wykłada literaturę na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Zarówno organizacja przyznająca Pulitzery, jak i MIT zapowiedziały wewnętrzne dochodzenia w jego sprawie.

Díaz został przewodniczącym jury Nagrody Pulitzera w kwietniu br. Zastąpił na tym stanowisku Eugene’a Robinsona z dziennika „The Washington Post”, który wróci do kierowania pracami jury do czasu wyłonienia następcy Díaza.