Agnieszka Czyżewska-Jacquemet przygotowała reportaż, który miał zostać zaprezentowany w Radiu Lublin 2 maja, czyli w Dniu Flagi, w paśmie reportaży „Na własne uszy”. W materiale – jak ustaliliśmy – dziennikarka pokazała przywiązanie Polaków do symboli narodowych i pojęcia patriotyzmu, lecz jednocześnie obnażyła niewiedzę rodaków na temat polskich symboli, polskiej historii oraz dość powierzchowne traktowanie przez nich pojęcia patriotyzmu.
– Cztery godziny przed emisją redaktor naczelna podjęła decyzję o zdjęciu materiału z anteny – opowiada Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.
Redaktor naczelna Małgorzata Piasecka zdecydowała się bowiem odsłuchać reportaż po tym, jak zobaczyła wpis Czyżewskiej-Jacquemet na Facebooku – napisała ona, że w marcu w redakcji pojawiła się lista tematów obowiązkowych do zrealizowania w formie reportażu, a jej przypadł temat flagi. „Nie było łatwo aż do momentu, kiedy przypomniało mi się pewne zdarzenie z życia Ryszarda Kapuścińskiego. W 1955 roku początkujący wtedy reportażysta pojechał do Nowej Huty na zlecony reportaż. Pomimo zlecenia tekst, który napisał, był jego własny i nie miał nic wspólnego z oficjalną linią partii. I tego się trzymajmy… Życzę tego sobie i wszystkim kolegom i koleżankom po fachu” – napisała dziennikarka.
– Redaktor naczelny ma prawo do takich decyzji. Oceniłam, że ten materiał jest nieodpowiedni, lecz nie chciałabym krytykować reportażu pani Agnieszki Czyżewskiej na zewnątrz. Uważam, że jest to sprawa między pracodawcą a dziennikarzem – mówi Piasecka.
Odnosząc się zaś do wpisu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet na Facebooku, wyjaśnia: – Rozgłośnie publiczne przygotowują plany programowe, wśród nich są audycje uwzględniające ważne jubileusze, audycje dotyczące edukacji historycznej. W naszych planach było 11 audycji z okazji różnych świąt i rocznic. Wśród nich z okazji Dnia Flagi.
Autorka spornego materiału Agnieszka Czyżewska-Jacquemet stwierdza: – Nie podważam kompetencji służbowych redaktor naczelnej do podejmowania decyzji programowych. Nie zgadzam się jednak z jej oceną mojej audycji. Uważam, że jest krzywdząca i niemerytoryczna. Tym bardziej nie zgadzam się z konsekwencjami tej decyzji, czyli ze zdjęciem reportażu z anteny – dodaje.
Jak tłumaczy Czyżewska-Jacquemet, reportaż jest gatunkiem autorskim. – Na takie same tematy powstają różnego rodzaju reportaże. Na tym polega i bogactwo inspiracji, i wolność słowa. Cała sytuacja nasuwa mi pytanie o rolę mediów publicznych i granicę wolności słowa. Tym bardziej jest to dla mnie istotne, że nie traktuję tej sprawy osobiście – podkreśla.
W związku z decyzją redaktor naczelnej o nieemitowaniu reportażu rezygnację ze stanowiska złożyła szefowa redakcji reportażu Radia Lublin Katarzyna Michalak. Ona sama nie chce komentować sprawy. Jej następca – jak informuje Piasecka – nie został jeszcze wyznaczony.
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i Katarzyna Michalak to uznane dziennikarki, laureatki wielu nagród. Zdobyły tytuł Radiowego Reportażysty Roku. Czyżewska-Jacquemet w 2015 roku otrzymała nagrodę Grand Press. Katarzyna Michalak to dwukrotna laureatka Prix Italia.
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet w Radiu Lublin pracuje od 1993 roku, a Katarzyna Michalak związana jest z rozgłośnią od 1999 roku.
Sprawą w czwartek miała zająć się rada programowa Radia Lublin podczas swojego posiedzenia – do zamknięcia wydania „Presserwisu” nie udało nam się skontaktować z jej przewodniczącą Grażyną Stachyrą.