Rozebrany Ziemkiewicz skomentował ustawę o restytucji mienia ofiar Holokaustu

Rafał Ziemkiewicz

Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Tygodnika do Rzeczy” opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym rozebrany wykonuje gest Kozakiewicza. W podpisie umieścił m.in. tag #ustawa447. W ten sposób skomentował przyjęcie przez Kongres USA Ustawy 447 dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu. Zachowanie Ziemkiewicza wzbudziło wiele, głównie ironicznych komentarzy.

Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Tygodnika do Rzeczy” opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym rozebrany wykonuje gest Kozakiewicza. W podpisie umieścił m.in. tag #ustawa447. W ten sposób skomentował przyjęcie przez Kongres USA Ustawy 447 dotyczącej restytucji mienia ofiar Holokaustu. Zachowanie Ziemkiewicza wzbudziło wiele, głównie ironicznych komentarzy.

Użytkownicy komentowali przede wszystkim zachowanie publicysty. Roman Imielski z „Gazety Wyborczej” napisał: „Strój pana Ziemkiewicza adekwatny do W Tyle Wizji”, odnosząc się do tytułu programu w TVP Info, w którym Ziemkiewicz jest współprowadzącym.

Piotr Witwicki z Polsatu zwrócił uwagę, że na półce, na której tle pozuje Ziemkiewicz, są głównie książki jego autorstwa. Przemysław Wipler, były polityk, a obecnie właściciel agencji PR skomentował: „Akurat @R_A_Ziemkiewicz o brak erudycji i znajomości innych autorów niż on sam trudno podejrzewać „.

Marcin Dobski z tygodnika „Wprost” zapytał: „Czy ta ustawa zabrania chodzić w ubraniu?”.

Rafał Ziemkiewicz nie pierwszy raz wywołał kontrowersje swoim wpisem na Twitterze. W styczniu br. zamieścił tweet, w którym odniósł się do kryzysu w relacjach polsko-izraelskich. Napisał: „Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant”. Ten wpis spotkał się z ogromną krytyką, także w środowisku prawicowych dziennikarzy. Trafił też na wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin dotyczącą antysemityzmu. W połowie lutego br. Ziemkiewicz został zmuszony do odwołania wyjazdu do Wielkiej Brytanii, po tym jak tamtejsza parlamentarzystka Rupa Huq zaapelowała do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o niewpuszczanie polskiego publicysty do kraju.

Ustawa JUST – czego dotyczy?

Ustawa o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST), skomentowana przez Ziemkiewicza, została jednomyślnie przyjęta przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA. PAP wyjaśnia, że jeżeli podpisze ją prezydent Donald Trump, to sekretarz stanu USA będzie zobowiązany do corocznego przedstawiania sprawozdania o realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta została przyjęta w 2009 roku przez 46 państw świata, w tym Polskę, i jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad mających przyspieszyć, ułatwić i uczynić przejrzystymi procedury restytucji dzieł sztuki oraz prywatnego i komunalnego mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Ustawa JUST nie przewiduje żadnych sankcji dla państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu ich prawowitym właścicielom bądź ich spadkobiercom i dlatego ma głównie symboliczny, deklaratywny charakter.