Eurozet trafia w ręce czeskich biznesmenów od energetyki i mediów

Daniel Křetínský

Spółką Czech Media Invest, która przejmuje Eurozet, zarządza 42-letni czeski miliarder Daniel Křetínský, który dorobił się pieniędzy w branży energetycznej. Majątek Křetínskiego przez serwis Forbes.com szacowany jest na 2,6 mld dol. i biznesmen jest na piątym miejscu wśród najbogatszych Czechów. Jest też współwłaścicielem klubu piłkarskiego Sparta Praha.

Křetínský po studiach pracował w kancelarii prawnej Gottweis & Partner, a potem w 1999 roku jako prawnik w słowackiej firmie inwestycyjnej J&T. W 2003 roku został jej partnerem. Obecnie jest prezesem m.in. funduszu inwestycyjnego J&T Credit Investment, a także założycielem i właścicielem 94 proc. udziałów czeskiej spółki Energetický a průmyslový Holding (EPH), największego koncernu energetycznego w Europie Środkowej. Grupa zrzesza firmy w Polsce (PG Silesia), Czechach, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także na Węgrzech i Słowacji. Zajmuje się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej, wydobyciem oraz handlem węglem, ciepłownictwem i gazownictwem.

Křetínský kontroluje połowę udziałów w spółce Czech Media Invest, której częścią jest wydawnictwo Czech News Center. Pozostałe akcje należą do słowackich inwestorów: Romana Korbacki i Patrika Tkáča, który jest założycielem grupy J&T, do której należy m.in. słowacka TV JOJ.

W 2009 roku gazeta „Aha!”, wydawana przez czeski oddział Ringier Axel Springer ujawniła, że wysocy rangą politycy czescy (w tym premier Mirek Topolanek) uczestniczyli w nieformalnych spotkaniach z przedstawicielami J&T i firm energetycznych w wynajętej przez Topolanka willi w Toskanii.

W 2014 roku spółka Czech Media Invest kupiła czeski oddział Ringier Axel Springer, w wyniku czego przejęła m.in. popularny w Czechach tabloid „Blesk”, dziennik sportowy „Sport”, czasopisma kobiece oraz motoryzacyjne, np. „Svět motorů”. Ich wydawcą jest obecnie Czech News Center.

Na początku kwietnia br. Křetínský powołał filię Czech News Center: Czech Radio Center, co postrzegano jako element przygotowań do przejęcia stacji radiowych od borykającego się z problemami Lagardère. O tym, że Czech Media Invest przymierza się do poszerzenia swojego portfolio o rozgłośnie należące do francuskiego koncernu, redakcja czeskiego serwisu HlídacíPes.org pisała 20 marca, na ponad tydzień przed rejestracją Czech Radio Center.