KRRiT w ramach kontroli wykonania zobowiązań koncesyjnych sprawdziła nadające na ósmym multipleksie od jesieni 2016 roku kanały Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP i Metro oraz Super Polsat, który na początku 2017 roku zastąpił na drugim multipleksie Polsat Sport News.
”Udziały wielu gatunków audycji były niższe od kwot zapisanych w koncesji. W przypadku programu Super Polsat niższy był udział audycji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych” – napisano w sprawozdaniu Krajowej Rady za 2017 rok. ”KRRiT prowadzi obecnie postępowania wyjaśniające wobec nadawców zmonitorowanych programów” – podano.
Rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska nie odpowiedziała na pytanie ”Presserwisu”, udział jakich gatunków był niższy niż zapisany w koncesjach poszczególnych kanałów.
Monika Polewska, rzeczniczka Grupy ZPR Media (jest większościowym udziałowcem nadawcy Nowa TV), podkreśla, że zdaniem KRRiT stacja w zdecydowanej większości wypełnia zapisy koncesyjne. – Na dziewięć rodzajów audycji: film fabularny, audycje rozrywkowe, dokument, audycje dla dzieci i młodzieży, informacja, publicystyka, audycje edukacyjne, audycje poradnicze, audycje prezentujące muzykę rozrywkową KRRiT ma zastrzeżenia tylko do dwóch – wymienia Polewska. Dodaje, że według regulatora niższy od zapisanego w koncesji był udział audycji rozrywkowych (o 4,15 pkt proc.) i audycji dla dzieci i młodzieży (o 0,41 pkt proc.). – Z naszej analizy wynika, że Nowa TV realizuje zapisy koncesyjne. Nie zgadzamy się z przedstawionymi zastrzeżeniami i wystosowaliśmy do KRRiT pismo ze szczegółowymi wyjaśnieniami – zaznacza rzeczniczka Grupy ZPR Media.
Rzecznik Grupy Wirtualna Polska Michał Siegieda nie ujawnia, jakie zastrzeżenia wobec tego nadawcy miała Krajowa Rada. – W całym 2017 roku zawartość procentowa poszczególnych kategorii programów była zgodna z wartościami koncesji. Również obecna ramówka w całości wypełnia zobowiązania programowe zapisane w koncesji Telewizji WP – zapewnia Siegieda. Dodaje, że spółka wysłała regulatorowi stosowne wyjaśnienia w tej sprawie.
Agnieszka Jurkiewicz, corporate communications manager w Discovery (nadawca Metra), nie ujawnia zastrzeżeń Rady wobec ich stacji i stwierdza tylko: – Pozostajemy w stałym kontakcie z KRRiT, wyjaśniając ewentualne wątpliwości. Dokładamy wszelkich starań, aby rzetelnie wypełniać zobowiązania wynikające z przyznanej koncesji.
Komentarza na temat monitoringu KRRiT odmawia Kino Polska TV SA (właściciel Zoom TV). Z Telewizji Polsat (Super Polsat) do momentu zamknięcia tego wydania „Presserwisu” nie otrzymaliśmy komentarza w tej sprawie.