73 lata temu, w samo południe, po ponad pięcioletniej przerwie spowodowanej wojną i hitlerowską okupacją, oficjalnie wznowiła działalność Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach. Poświęcenia Rozgłośni przed wznowieniem programu dokonał biskup katowicki Stanisław Adamski, w obecności ówczesnych władz reprezentujących Rząd Tymczasowy w osobach Aleksandra Zawadzkiego i Jerzego Ziętka.
Jak głosi zachowany akt z podpisami uczestników tej historycznej chwili – „inauguracyjna audycja nadana została na fali długiej tysiąca czternastu metrów, dwustu dziewięćdziesięciu sześciu kilocykli”.
Do emisji wykorzystano nadajnik lotniska Muchowiec oraz głośniki rozwieszone na ulicach Katowic. Kilka miesięcy później wykorzystano maszt nadawczy poniemieckiej radiostacji w Gliwicach. Wcześniej, jeszcze w lutym 1945 roku, do pracy w Rozgłośni zgłosiło się ponad dwudziestu pracowników Radia sprzed wojny.
Jedne z pierwszych audycji to: Radiowa Księga Poszukiwania Rodzin, programy dla szkół i koncerty muzyczne. W marcu 1945 roku przed mikrofonami „na żywo” koncertowała grupa muzyków pod batutą Witolda Rowickiego. Były to podwaliny pod Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, której siedzibą stały się Katowice.
Wkrótce na jej czele stanął wracający z emigracji Grzegorz Fitelberg. Rok później do zespołu radiowców z Katowic powrócił Stanisław Ligoń.